Vítěz soutěže Nadace Alfréda Radoka v Jihočeském divadle

Tweetněte nás!
Činohra Jihočeského divadla uvede ve světové premiéře hru Vladislavy Fekete KRÁTKÁ SPOJENÍ, která vyhrála dramatickou soutěž vyhlášenou už po sedmnácté Nadací Alfréda Radoka. Ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták a šéf činohry Martin Glaser předali osobně autorce pozvání na zahajovací zkoušku a vstupenky na premiéru její hry při slavnostním předávání prestižních Cen Nadace Alfréda Radoka v sobotu 14. března v pražském paláci Kolovrat.
Činohra Jihočeského divadla se stala partnerem radokovských cen a logo divadla se tak ocitlo vedle log pražského Národního divadla, Ministerstva kultury, stanice Vltava Českého rozhlasu a dalších renomovaných spolupořadatelů. Tento krok je logickým pokračování snah dramaturgie budějovické činohry uvádět na jeviště současné hry a dávat prostor domácí dramatické tvorbě. V minulých letech měly v Jihočeském divadle svou první premiéru už tři soutěží oceněné texty: Husák útočí, Poslední večeře a Kašpar Hauser – dítě Evropy. Uvedení vítězných textů dramatické soutěže na jeviště je jejím přirozeným vyvrcholením: Jihočeské divadla však přišlo jako první s nabídkou plnohodnotné jevištní realizace vítězného textu v těsné návaznosti na vyhlášení výsledků. Stane se tak v rámci PROJEKTU SMRŠŤ 6. května v historické budově Jihočeské divadle. Uvedení Krátkých spojení budou předcházet dvě české premiéry her katalánských autorů Mobil a Uprchlíci během dubna. Domácí novinka se tak představí v kontextu špičky současné evropské dramatické tvorby.
Dramatická soutěž Nadace A. Radoka je přísně anonymní. Dramaturgyně Jihočeského divadla zasedla letos spolu s dalšími osobnostmi českého a slovenského divadla v odborné porotě. Z 48 přihlášených textů vybrala pro dramaturgickou radu Jihočeského divadla 6 textů, z nichž právě Krátká spojení byla vybrána k realizaci. Stalo se tak (vzhledem k nárokům na výrobu dekorací) ještě před prvním zasedáním odborné poroty soutěže a dávno před tím, než byl vybrán její definitivní vítěz a odtajněna jeho identita. Sázku na kvalitu Krátkých spojení potvrdilo nejen vítězství v dramatické soutěži, ale i rozhodnutí dalšího partnera soutěže, stanice Vltava Českého rozhlasu, že právě tuto hru natočí v rozhlasové podobě. Inscenaci pro Jihočeské divadlo připraví hostující režisér Petr Štindl ve spolupráci s dramaturgem Zdeňkem Jecelínem, scénografem Petrem B. Novákem a kostýmní výtvarnicí Helenou Neubertovou. 

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů