Proslulý balet Carmina burana opět před Otáčivým hledištěm

Tweetněte nás!
Vážení diváci,
přijměte pozvání na jedinečnou divadelní událost - taneční ztvárnění scénické kantáty německého skladatele Carla Orffa nazvané Carmina burana. Od středy 15. 7. do neděle 19.7. se po čtyřech letech vrací tato nezapomenutelná inscenace do zámeckého parku v Českém Krumlově.

V pěti představeních účinkuje celý balet Jihočeského divadla doplněný externími tanečníky.

Dnes už světoznámé dílo, jehož světová premiéra se uskutečnila už v roce 1937 ve Frankfurtu nad Mohanem sugestivním způsobem nově zhudebňuje části anonymní písňové sbírky ze 13. století z kláštera Benediktbeuren v Horním Bavorsku (odtud latinský název Carmina burana). 
Choreografie a režie se opět ujal hostující Petr Šimek, který letos počet tanečníků doplnil na 35. Carmina burana je představení, v kterém je možno uvidět - možná naposledy - kompletní sestavu současného baletu Jihočeského divadla. Ten od září projde velkou transformací, vedení se po Libuši Králové ujímá maďarský choreograf Attila Egerházi. V hlavních rolích tanečního ztvárnění Orffovy kantáty se představí sólisté Zdeněk Mládek, Světlana Mládková, Naďa Hrušková a Germans Filipovs.
 
Baletní mistr Sergej Škalikov se už od premiéry v roce 2003 stará nejen o to, aby inscenace ve všech dalších a dalších reprízách vyjadřovala bezchybně původní inscenační záměr, ale je „výkonným“ choreografem při začleňování nových tanečníků do inscenace.
Která část z Orffova celku Carmina burana, jenž tvoří celkem 25 hudebních čísel, k Vám osobně „mluví“ nejvíce?

Všechny ty části, které se dotýkají nejzákladnějších vztahů mezi mužem a ženou: zrození lásky, její nenaplnění vlastní vinou, hledání absolutního ideálu a zmarnění tohoto nejkrásnějšího citu.
Kteří inscenátoři se na podobě Carmina burana před Otáčivým hledištěm podílejí?

Jedná se o obnovenou premiéru proslavené inscenace, která vznikla už v roce 2003 pro „kamenné“ Jihočeské divadlo. Sólistický základ zůstal zachován i pro přenesení této inscenace před Otáčivé hlediště v létě 2005. Obě tyto inscenace jsou dílem hostujícího předního českého choreografa Petra Šimka, někdejšího šéfa baletu Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Carmina burana patří v posledních letech k nejoblíbenějším inscenacím Jihočeského divadla vůbec… Autorem kostýmů i pro Otáčivé hlediště zůstává Zdeněk Křížek, scénografem Pavel Knolle, a o to, aby inscenace byla zachována v původní podobě, se po celá ta léta starám já…
Premiéra tohoto díla se před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově uskutečnila 10. srpna 2005, a od té doby se v prostředí zámeckého parku nehrála. V čem bude letos pro diváky nová?

Z původních 23 tanečníků se jejich počet zvýšil na 35, diváci pod krumlovským nebem budou mít možnost se znovu setkat i s některými našimi významnými tanečníky, kteří již ve stálém angažmá nejsou. Připomeňme jen slavný pár Princ – Odilie z Labutího jezera, Petra Palase a Haničku Jarolímovou, dále Pavla Hruba, Ivu Kulíkovou, Vieru Bagáčovou… Svěží instrumentaci obstarávají také noví hosté Anna Jirmanová, Martin Kolda, Jakub Sadílek – s kterým se od září budou diváci setkávat jako se stálým novým členem jihočeského baletu – Šimon Kubáň, Petr Holuša a Kryštof Šimek, někdejší člen baletní školy při JD a dnes student 6. ročníku Státní konzervatoře v Praze v oboru balet.
Carmina burana je původně scénickou kantátou, která od své světové premiéry v roce 1937 prodělala nesčíslně jevištních podob. V čem musí být její „open air“ podoba jiná – na rozdíl od inscenace v kamenném divadle?

V kamenném divadle hrála hlavní roli jevištní točna, která zprostředkovávala vnitřní i vnější pohyb tanečníků. V zámeckém parku se naopak budou točit diváci a jejich pohyb se doslova propojí s pohybem tanečníků, což neopakovatelně umožní pocítit strhující rytmus i nejjemnější vibrace těl tanečníků s životními pocity i zkušenostmi každého z diváků. Orffova hudba, ač je psána na středověké latinské a německé texty, nás může oslovit takto ve vizuální podobě, v našem případě řečí těla.

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů