Týden s Otellem

Tweetněte nás!
Otello / Oscar Imhoff (Otello)

Ohlédnutí za hostováním pasovských pěvců v inscenaci Verdiho Otella 10. a 11. března 2010.

Otello / Václav Janeček (Roderigo), Nikolaj Někrasov (Jago)

Druhý březnový týden se v operním souboru JD nesl zcela na verdiovské vlně. V rámci projektu Operní kruh (Operring) došlo k hostování sólistů z  bavorského Pasova v úspěšné domácí inscenaci Verdiho vrcholné opery Otello.

Otello / Fréderique Friess (Desdemona)

V úlohách Otella a Desdemony vystoupili tenorista Oscar Imhoff - známý českobudějovickému publiku jako představitel role Polliona v Belliniho Normě, s níž pasovské divadlo hostovalo v loňském roce v DK Metropol - a sopranistka Fréderique Friessová. Obě představení měl řídit šéfdifrigent pasovské opery Basil H. E. Coleman. Pro jeho náhlou zdravotní indispozici se však taktovky narychlo ujal šédrigent opery JD Martin Peschík.

Otello / Fréderique Friess (Desdemona), Oscar Imhoff (Otello

Nemoci pronásledovaly i domácí pěvce – za onemocnělého A. Beně pohotově zaskočil v roli Jaga sólista Slezského divadla v Opavě Nikolaj Někrasov. Divák měl tak jedinečnou příležitost konfrontovat zejména pojetí těchto klíčových rolí a obdivovat zejména technickou úroveň pěveckého podání.
 

Okouzlila zejména představitelka Desdemony, která splnila veškeré nároky této role bezezbytku. Velkou otázkou pro nás bylo, jak se propojí pověstná německá důslednost s českou muzikální spontaneitou. Výsledek potvrdil, že naše obavy byly naprosto zbytečné.
 

Přítomnost pěveckých hostů v inscenaci zřetelně ovlivnila i výkony celého operního ansámblu. Ze sólistů byli jejich rovnocennými partnery Aleš Voráček jako Cassio, Romana Strnadová jako Emilie, Václav Janeček jako Roderigo, Petr Dopita jako Lodovico a František Brantalík jako Montano. Totéž lze říci i o nasazení sboru a orchestru. Jak táborští, tak českobudějovičtí diváci vycítili nefalšovanou tvůrčí atmosféru a odměnili celý ansámbl dlouhotrvajícím potleskem.

Týden s Otellem, včetně zkouškové přípravy na obě galapředstavení, významným způsobem navázal na dnes již tradiční spolupráci obou operních domů. Po „pasovské“ Mozartově Kouzelné flétně, Händelově Juliu Caesarovi v Egyptě a Belliniho Normě  přinesl další vítanou osvěžující ukázku vokálního umění.
Diváky, kteří neměli možnost pasovské hosty uslyšet, zveme na poslední představení této „otellovské vlny“ 31.března 2010 do DK Metropol.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů