Uznávaný finský baletní mistr Juhani Teräsvuori v JD!

Tweetněte nás!
Juhani Teräsvuori Tanečníky baletu Jihočeského divadla v těchto dnech vyučuje na profesionální úrovni náročnou baletní techniku finský baletní mistr Juhani Teräsvuori, který působí jako pedagog v mnoha evropských operních domech. V Českých Budějovicích stráví pět dní.
 

Spolu s ním přijela balet Jihočeského divadla navštívit také švédská kostýmní výtvarnice Andrea T. Haamer, která vytvořila návrhy kostýmů pro většinu choreografií uměleckého šéfa baletu Attily Egerháziho.
 

Juhani Teräsvuori
V roce 1966 vystudoval baletní školu Finské Národní opery, poté byl jmenován sólistou Finského národního baletu. V roce 1971 pokračoval ve studiu na Vaganova Institute v Petrohradě u profesora Borise Bregvatzeho. Svá studia pedagogiky dokončil roku 1977 na baletní škole Bolshoi u profesorky Olgy Alexsandrovny Iliny. V roce 1979 byl jmenován baletním mistrem Finského Národního baletu. Dráhu mezinárodního baletního mistra a režiséra nastoupil roku 1984.
Jako hostující pedagog pracoval s více než třiceti soubory po celém světě, mezi jinými s Alberta Ballet v Kanadě, s berlínskou Operou, se Semper Oper v Drážďanech, Maďarským Národním Baletem v Budapešti, s baletními soubory v Pécsi a Debrecenu či s baletem Nového Národního Divadla v Tokiu.
Juhani Teräsvuori byl také ředitelem baletu ve švédském Opera House Göteborg a náměstkem baletního ředitle v Arena di Verona/Teatro Lirico v Itálii.
V roce 2000 rozšířil svou činnost a založil ve Finsku mezinárodní agenturu Nordic Dance Management. Ta již zastupuje mnoho tanečních souborů a umělců a pomáhá prezentovat jejich práci na zájezdech a představeních, které organizuje po celém světě.
Juhani Teräsvuori také působí jako umělecký ředitel finského Imatra Ballet Gala. V roce 2005 byl ředitelem mezinárodní baletní soutěže v Helsinkách. A v letech 2004 – 2006 byl členem finské Rady pro taneční umění.
 


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů