Vajgl – hra na objednávku Jihočeského divadla

Tweetněte nás!

Očištění Petra Zelenky, které Jihočeské divadlo uvedlo 12. února v české premiéře, předává pomyslnou morální štafetu následující hře z trilogie Českého roku - hře Vajgl. Její autor a zároveň režisér inscenace zasazené do doby 50. let a inscenovaných politických procesů Jan Jirků čerpá dramatickou látku ze skutečných historických událostí tvz. borského povstání. „Se spoluautorkou Adélou Balzerovou jsme měli možnost pracovat se spisy StB, které se vztahovaly k případu Borského povstání. V nich jsme četli autentické záznamy výslechů jednotlivých aktérů této vymyšlené vzpoury. V inscenaci se objeví přímé citace výslechů, ale také poslední slova obžalovaných a výpovědi svědků,“ popisuje Jirků.

Režim se s lehkostí pírka zbavoval nepohodlných jednotlivců, skupin občanů či institucí. Inscenovány nebyly jenom soudní procesy, ale i vězeňská povstání, jako to, o kterém vypovídá Vajgl – roku 1950 v jedné cele v Plzni na Borech. „Výsledkem procesu Borského povstání byly tři vraždy nevinných lidí. Tři lidé byli popraveni za zinscenované povstání, ke kterému se nikdy nikdo nechystal,“ doplňuje dramaturgyně inscenace Adéla Balzerová.

Hra Vajgl byla napsána přímo na objednávku Jihočeského divadla, které ji v premiéře uvede 1. dubna. Součástí inscenačního týmu jsou vedle členů souboru Jihočeského divadla i studenti a absolventi pražského DAMU – scénograf Pavel Kodeda, kostýmní výtvarnice Tereza Venclová či výše zmíněná Adéla Balzerová.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů