Premiéra "opery oper" Don Giovanni v režii Jiřího Menzela

Tweetněte nás!

První premiérou Jihočeského divadla v nové sezóně 2010/11 bude v pátek 1.10.2010 nejznámější operní titul W. A. Mozarta Don Giovanni. Režie se ujal Jiří Menzel, který už tuto operu připravil i pro uvedení před Otáčivým hledištěm v létě 2010. Je to již jeho sedmá režie v Jihočeském divadle. Autorem hudebního nastudování je šéfdirigent orchestru JD Martin Peschík, který se za dirigentským pultem bude střídat s Josefem Zaplatílkem.

V titulní roli Dona Giovanniho se budou střídat barytonista Jihočeského divadla Alexandr Beň a sólista Státní opery Praha, bývalý dlouholetý člen opery JD, Svatopluk Sem. V dalších rolích se představí Miloš Horák nebo Pavel Klečka jako Leporello, sopranistka Jana Kačírková jako Donna Anna nebo tenoristé Josef Moravec nebo Aleš Voráček jako Don Ottavio.

Po úspěšném provedení opery před Otáčivým hledištěm dostane tato inscenace další dimenzi v podobě nové vizuální koncepce. Oblíbený mýtus o potrestaném prostopášníkovi vychází totiž ze scénografických možností zámeckého barokního divadla v Českém Krumlově. Těmi se výtvarník a autor scény Jaroslav Milfajt nechal inspirovat při scénografickém uchopení opery.

Budějovický Don Giovanni tak promění jeviště Jihočeského divadla v repliku zámeckého barokního divadla s rychlými proměnami jednotlivých exteriérových a interiérových prostředí, které jsou vyrobeny podle skutečných originálů. Pohyb kulis, jež v krumlovském barokním divadle zajišťuje důmyslný systém táhel a rumpálů, zde obstarává technický personál JD.

Don GiovanniDon GiovanniDon GiovanniDon GiovanniDon GiovanniDon GiovanniDon GiovanniDon Giovanni

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů