Komedianty čeká další konkurzní kolo

Tweetněte nás!
Šéf opery JD Miloslav Veselý a dirigent Mario De Rose

Pěveckého konkurzu na obsazení rolí v opeře Komedianti pro Otáčivé hlediště 2011, který se konal 30. a 31. října 2010, se zúčastnilo na 31 kandidátů. Z nich odborná porota vybrala po třech úchazečích na každou roli, vyjma role Cania, kterou ztvární tenorista José Cura a alternovat ho bude držitel ceny Thálie 2008 WeiLong Tao.

Přesné pěvecké obsazení opery pro krumlovskou inscenaci však ještě není známo, neboť v průběhu konkurzního procesu porota dospěla k rozhodnutí, že s pěvecky nejlepšími adepty se uskuteční další výběrové kolo. To se proběhne ve dnech 11. a 12. prosince a bude pojato jako jevištní zkouška pod vedením režiséra Josefa Průdka a za účasti dirigenta Maria De Rose. Cílem je vybrat nejvhodnější představitele, kteří by po herecké stránce nejlépe korespondovali s charakterem vybrané operní role.

Členy poroty byli Mario de Rose - dirigent, který se u nás letos představil na koncertech J. Cury v rámci hudebního festivalu Český Krumlov a jenž se ujal hudebního nastudování opery, Josef Průdek – režisér opery Komedianti, Miloslav Veselý - umělecký šéf opery JD, Martin Peschík - šéfdirigent opery JD a Lubomír Herza - dramaturg MHF Český Krumlov.

Představení před Otáčivým hledištěm mají stále stoupající uměleckou úroveň a Divadelní „operní“ léto se začíná řadit mezi evropské plenérové operní scény. Konkurzy budou pro nás zajímavé i tím, že se vedle ostřílených zkušených operních pěvců objeví i nové talentované tváře. Pro vítěze konkurzu bude jistě velkým zážitkem umělecké setkání s José Curou.“, uvedl šéf opery Miloslav Veselý.

Za operu Jihočeského divadla se konkurzu zúčastnil tenorista Aleš Voráček, dále pak Svatopluk Sem, jenž je bývalým sólistou jihočeské opery, či pravidelně se vracející host Pavel Klečka. Z plejády dalších pěveckých uchazečů jmenujme kupříkladu sopranistky Danu Burešovou, Pavlu Vykopalovou, Simonu Procházkovou či trojnásobného držitele České Thálie barytonistu Ivana Kusnjera.

Opera Komedianti významného italského operního skladatele Ruggiera Leoncavalla líčí událost, která se stala v italské Kalábrii v šedesátých letech 19. století. Leoncavallovo drama ze života kočovných herců stírá hranice mezi hrou na jevišti a skutečným životem ve chvíli, kdy protagonisté začínají během představení přímo na jevišti řešit osobní spory vedoucí až k osudové tragédii. Leoncavallova hudba se vyznačuje veristickou dramatičností a zároveň působivou melodičností, která je umocněna příběhem plným napětí, jenž vás nenechá ani na okamžik vydechnout. Řadí se mezi nejznámější a nejhranější operní tituly.

Opera Komedianti bude v rámci 20. ročníku MHF Český Krumlov na Otáčivém hledišti uváděna od 5. do 10. srpna 2011 a José Cura zde vystoupí ve dnech 5., 6., 7., 9. a 10. srpna 2011. Vstupenky v cenách 1400 – 2900 Kč jsou v prodeji na www.otacivehlediste.cz


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů