Choreografie Jiřího Kyliána vůbec poprvé v České republice!

Tweetněte nás!

Balet Jihočeského divadla přichází s jedinečným prvenstvím v České republice. Vůbec poprvé uvede český baletní soubor choreografii od světově proslulého choreografa Jiřího Kyliána Un ballo na hudbu M. Ravela. Tato choreografie je součástí komponovaného baletního večera Taneční delikatesy společně s balety Neen-Ya Václava Kuneše na hudbu N. Simone a In and out Attily Egerháziho na hudbu A. Dvořáka. Premiéra proběhne v pátek 19.11.2010 v DK Metropol. Jiří Kylián je světovou legendou. Večer s pečetí jeho choreografického rukopisu je pro Jihočeské divadlo velkou poctou a zároveň důkazem vysoké taneční úrovně souboru baletu JD.

Neváhejte a přijďte se podívat na mistrovské dílo, bude to výjimečný emocionální a estetický zážitek!

Rezervace vstupenek ZDE!

Jiří Kylián (1947)

Absolvoval nejprve pražskou konzervatoř. Z Prahy odešel roku 1967, kdy získal stipendium na Royal Ballet School v Londýně. Po jejím vystudování odešel do Stuttgart Ballet vedené Johnem Cranko. V letech 1975 – 1999 byl uměleckým ředitelem a choreografem Nederlands Dans Theater (NDT) v Haagu. Jeho choreografie k Janáčkově Sinfoniettě proslavila soubor NDT po celém světě. Proslul nejen jako novátor v choreografii, ale také v řízení tanečních divadel – vybudoval soubory NDT II (pro mladé tanečníky) a NDT III (pro seniory-profesionály). V Haagu založil Nadaci Jiřího Kyliána, která se věnuje podpoře mladých choreografů. Od roku 1990 působí její pobočka v Praze.

Vytvořil kolem stovky choreografií, inspiruje se vážnou hudbou (Stravinskij, Britten, Webern, Mozart, Bach). V létě roku 2006 vytvořil spolu s režisérem Borisem Pavalem Conenem film CAR-MEN, natočený v otevřeném hnědouhelném dole v ČR.

Je rytířem nizozemského královského Řádu Oranje-Nassau, Francie mu propůjčila titul Rytíře umění a literatury. V roce 2008 převzal v Benátkách Zlatého lva za celoživotní dílo, pražská AMU mu udělila čestný doktorát. Je rovněž držitelem ceny ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis. Kyliánova choreografická díla se dnes hrají po celém světě ve více než 80 souborech.

Václav Kuneš (1975)

Jeden z nejúspěšnějších českých tanečníků působících převážně v zahraničí. Po absolvování pražské taneční konzervatoře v roce 1993 odešel do Nizozemí a stal se členem Nederlands Dans Theater II. V roce 1998 přestoupil do NDT I pod vedením Jiřího Kyliána, kde tančil do roku 2004. Spolupracoval s řadou choreografů, mj. Williamem Forsythem, Ohadem Nahrinem, Paulem Lightfootem a dalšími. Od roku 2004 vystupuje jako nezávislý tanečník a choreograf. V letech 2005 a 2006 spolupracoval se Saburem Teshigawarou a jeho skupinou Karas v New National Theater v Tokiu. Ztvárnil roli mladého Nižinského v tanečním filmu finské filmové produkce Vatslav Nijinsky – Invisible Power. Jako choreograf vytvořil několik choreografií pro Nederlands Dans Theater II, Copenhagen International Ballet, Laternu Magiku v Praze, Korzo Theater Den Haag a Station Zuid v Nizozemí. Spolu s Natašou Novotnou stojí v čele projektu nazvaného 420PEOPLE (420 podle telefonní předvolby do ČR), pod jehož hlavičkou vzniklo už několik pozoruhodných choreografií.

Attila Egerházi (1964)

Významný evropský choreograf a taneční pedagog. Vzdělání získal na škole klasického baletu a moderní techniky v Budapešti a na Maďarské taneční akademii, obor pedagogika (1998). V průběhu dalších let byl členem Vienna Dance Laboratory a Hugarian National Ballet. Je zakladatelem, pedagogem a choreografem Budapest Dance Theater a Hungarian Ballet Theater. V letech 2001 – 2006 byl uměleckým ředitelem Ballet Pécs a Debrecen Ballet. V roce 2003 získal významné ocenění Harangozó udělované za výjimečné umělecké činy v oblasti taneční kultury.

Od sezóny 2009/2010 je uměleckým šéfem baletu Jihočeského divadla. Pod jeho vedením se balet JD představil především novým uměleckým profilem a koncepcí. V Českých Budějovicích se uvedl svými choreografiemi So In Love, Carmen, Pták Ohnivák, Podivuhodný mandarín, před Otáčivým hledištěm Český Krumlov představil taneční burlesku na Mendelssohnovu hudbu ke Snu noci svatojánské. Attila Egerházi je také čerstvým nositelem Ceny Divadelních novin 2010 za událost sezóny za režii a choreografii Stravinského baletu Pták Ohnivák.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů