Pasovské divadlo přiveze Adrianu Lecouvreur - operu pro primadonu

Tweetněte nás!

Již od roku 2007 funguje spolupráce Jihočeského divadla a Landestheater Niederbayern Passau - divadelního domu v německém Pasově. Za tu dobu již pasovský soubor představil jihočeskému publiku mnohé tituly z jejich repertoáru, stejně jako jsme my na pasovské scéně uvedli nejedno významné dílo. Poslední taková návštěva se uskutečnila v neděli 17. dubna 2011 kdy soubor opery Jihočeského divadla představil v Pasově Mozartova Dona Giovanniho. Zcela vyprodané hlediště odměnilo naše pěvce i orchestr bouřlivými ovacemi.

10. května 2011 pak Jihočeské divadlo přivítá na své scéně operu Adriana Lecouvreur v nastudování právě Landestheater Niederbayern Passau. Autor hudby - veristický skladatel Francesco Cilea - i libretista Arturo Colautti se při tvorbě inspirovali skutečným příběhem slavné herečky pařížské Cómedie - Française Adriany Lecouvreur, která zemřela v roce 1730 ve svých 38 letech. Právě způsob její smrti je dodnes opředen legendou, podle níž byla herečka Adriana zabita svou sokyní v lásce kyticí otrávených květů.

Opera Adriana Lecouvreur dodnes výborně reprezentuje italské poverdiovské hudební drama. Pro všechny milovníky divadla je tato opera bohatší ještě o další rozměr, neboť je tajemným pohledem za kulisy i na jeviště jednoho z nejslavněších světových divadel, Comédie-Française. Sílu této velké opery umocňují nejen ty nejhlubší emoce jako je láska, nenávist a zrada z vysokých společenských kruhů, ale zapůsobí i dramatičnost libreta, chytlavé melodie či impozantní scéna.

Zajímavostí pak je, že mezi zpěvačky, které se zhostily ústřední role Adriany, patří i takové pěvkyně jako je Montserrat Caballé či Eva Urbanová, která se na tuto roli prý připravovala dva roky. Světová premiéra Adriany Lecouvreur se uskutečnila 6. listopadu 1902 a triumfoval v ní věhlasný Enrico Caruso a Angelica Pandolfini.

Představitelka titulní role německá sopranistka Maida Hundeling je v současné době jednou z nejvýznamnějších a nejvyhledávanějších dramatických sopranistek Evropy. Její Aida ve Festspielhausu v Salcburku, nejnověji Alžběta ve Wagnerově Tannhäuseru v La Scale čí série jejích vystoupení ve Státní opeře Praha (Isolda, Aida) a v pražském Národním divadle (Adriana Lecouvreur, Donna Anna aj.) to jenom potvrzují. Pěvecké Maidy Hundeling výkony snesou nejvyšší mezinárodní měřítka. Všichni milovníci krásného zpěvu by si proto neměli nechat ujít přiležitost k setkání s jejím výsostným uměním.

Operu Adriana Lecouvreur uvádíme v italském originále s českými titulky. Rezervace vstupenek ZDE.


Landestheater Niederbayern Passau Landestheater Niederbayern Passau / Don Giovanni / Jihočeské divadloLandestheater Niederbayern Passau / Adriana LecouvreurLandestheater Niederbayern Passau / Adriana LecouvreurLandestheater Niederbayern Passau / Adriana LecouvreurLandestheater Niederbayern Passau / Adriana LecouvreurLandestheater Niederbayern Passau / Adriana LecouvreurLandestheater Niederbayern Passau / Adriana LecouvreurLandestheater Niederbayern Passau / Adriana Lecouvreur

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů