Tréninkový den baletu JD - byli jste u toho!

Tweetněte nás!
Den otevřených dveří baletu JD

Ačkoliv z hlediště se může leckdy zdát, že umělcům na jevišti to jde jaksi "samo od sebe", klíčem k úspěchu není nic jiného než směs talentu a především pak vytrvalého trénování. Profesionální balet vyžaduje extrémní fyzickou kondici. Nacvičit například novou choreografii pak není žádná legrace, ale více než cokoliv jiného hlavně tvrdá dřina a dlouhé hodiny strávené trénováním. V sobotu 16. dubna jste se o tom mohli přesvědčit na vlastní oči při prvním Dnu otevřených dveří baletu Jihočeského divadla.

Den otevřených dveří baletu JD

Zájemci měli možnost ve zkrácené podobě vidět, jak probíhá každodenní příprava tanečníků. V první části dopoledne zhlédli zkrácenou verzi tréninku, kterým tanečníci každý den začínají. Ve druhé pak sledovali ukázky z představení, která má baletní soubor JD aktuálně na repertoáru - Snu noci svatojánské, Bolera (obě choreografie Attila Egerházi) a Tanečních delikates (choreografie Un Ballo Jiřího Kyliána). V závěru dopoledne měli návštěvníci prostor pro své zvídavé otázky ohledně baletu i tanečníků.

Den otevřených dveří baletu JD

Tréninková část přípravy je každý den jiná. Někdy vychází z klasického baletu, jindy ze současného pojetí tance. V této části tanečníci rozvíjejí své pohybové dovednosti a techniky pod vedením baletních mistrů. Začátkem týdne to byla Shirley Esseboom, asistentka světově uznávaného choreografa Jiřího Kyliána, kterou balet JD pozval na krátké hostování. Právě Shirley Esseboom připravovala již na podzim s tanečníky JD choreografii Un ballo z komponovaného večera Taneční delikatesy.

Den otevřených dveří baletu JD

Shirley Esseboom získala taneční vzdělání na Royal Conservatory v nizozemském Haagu. Kariéru odstartovala v roce 1993, kdy nastoupila do Nederlands Dans Theater II, jehož spoluzakladatelem byl Jiří Kylián. Roku 1997 přešla do Nedelands Dans Theater I. S krátkou přestávkou v letech 2003 - 2004, kdy tančila v Les Ballets de Monte Carlo, zde setrvala až do roku 2009. Od roku 2005 je hostující učitelku na Royal Conversatory v Haagu a vyučuje také klasický balet a Kyliánův repertoár v renomovaných souborech po celém světě. Získala mnoho ocenění včetně ceny Golden Swan, kterou jí v roce 2009 udělilo taneční grémium Nizozemského divadla a Concert Hall Management Association VSCD.

Den otevřených dveří baletu JD / Béla Kéri Nagy a Linda Schneiderová
Den otevřených dveří baletu JD
Shirley Esseboom při zkoušce baletu JD

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů