Zemřel herec Jan Trnka

Tweetněte nás!

Jihočeské divadlo se zármutkem oznamuje, že po těžké nemoci zemřel 12. května 2011 herec Jan Trnka (26. září 1930 - 12. května 2011). Členem činohry JD byl od roku 1960. Mezi jeho první rolí mladíka Karla v Blažkově komedii Příliš štědrý večer (1960) a poslední - dědečkem Filipem Dubským ze Stroupežnického Našich furiantů v roce 1999, najdeme desítky a desítky postav nejrůznějších charakterů v nejrůznějších dramatických žánrech.

Jeho herecký talent zrál jako dobré víno; diváci oceňovali jeho mistrovskou hereckou drobnokresbu, zejména v postavách ruských klasických autorů (Medvěděnko v Rackovi, Dobčinskij v Revizorovi, Krutickij v Ostrovského komedii I chytrák se spálí, Onučkin v Ženitbě). K dalším jeho velkým postavám patří jeho Edgar v Shakesperově Králi Learovi či doktor Galén z Čapkovy Bílé nemoci, jež vytvořil pod vedením režiséra Milana Fridricha, nebo císař Napoleon z dramatizace Tolstého Vojny a míru. V zenitu jeho herecké kariéry vytvořil psychologicky složité, záporné postavy jako byly Ruperto z Hálkova Záviše z Falknštejna, Kašpar Zachar z Boučkovy Noci pastýřů a Guntr z Hrubínova Oldřicha a Boženy.

Neminuly jej ani úlohy komediálního rázu, za všechny jmenujme majora Huga z dramatizace Vančurova Rozmarného léta, Corvina z Zweigovy úpravy Lišáka Volpona, Dr. Einsteina z oblíbené americké Kesseleringovy komedie Jezinky a bezinky a šumaře Zimu z Jiráskovy Lucerny.

Své role obdařil vždy dokonalou dikcí. Pro svůj charakteristický hlasový projev byl také vyhledávaným recitátorem a rozhlasovým hercem.

Činohra Jihočeského divadla v něm ztratila nezapomenutelnou osobnost, jež významně spoluvytvářela její profil téměř čtyři desetiletí.

Veřejnost se s Janem Trnkou rozloučí v pondělí 23. května 2011 ve 14.30 hod. v kapli hřbitova Sv. Otýlie v Českých Budějovicích.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů