Komedianti s novým hudebním ředitelem

Tweetněte nás!

Čtvrteční představení (15. 12. / 19 hod. / DK Metropol) proslulé veristické opery Ruggiera Leoncavalla Komedianti bude poprvé ve své nové funkci řídit argentinský dirigent Mario de Rose. Při této příležitosti jsme mu položili několik otázek.

Zvažoval jste dlouho nabídku Jihočeského divadla, než jste ji přijal? Co bylo nakonec tím hlavním argumentem, že jste se takto rozhodl?
Ne, nepotřeboval jsem moc času, abych se rozhodl. Jak už jsem řekl, při práci v Jihočeském divadle jsem měl dobrý pocit ve všech ohledech, a cítil jsem také, že bychom mohli vytvořit úspěšný pracovní tým. S takovouto situací se nesetkáváte úplně běžně.

Jistě už máte své konkrétní představy o celkovém dramaturgickém směřování souboru opery. Mohl byste nás s nimi seznámit?
Cílem mé práce je dosáhnout propojení mezi hudbou a režií. Krása operní hudby v podstatě spočívá ve vztahu mezi hudbou a dějem. To je melodrama. Jediným způsobem, jak dosáhnout situace na základě spolupráce, je spolupráce mezi dirigentem a režisérem. Myšlenky týkající se interpretace musí být společné, a oba – jak dirigent, tak režisér – musí spolupracovat, aby dosáhli jednotného a uceleného výsledku. Rovněž to přispívá k tomu, aby zpěváci dosáhli lepšího ztvárnění postavy a hlasového výkonu.

Jako operní dirigent pracujete s mnoha zahraničními významnými sólisty. I když je to spíše ekonomická otázka, počítáte s jejich angažmá v inscenacích Jihočeského divadla?
Ale ano, samozřejmě je skvělé, když můžete pracovat se zpěváky vysoké mezinárodní úrovně. Je to dobré pro obecenstvo, protože to má možnost uslyšet v živém přenosu velké pěvce, je to dobré pro ostatní umělce, protože tak lze získat zkušenosti ze spolupráce s tímto druhem umělců, a konečně je to dobré pro divadlo, kterému jméno velkého umělce získá dobrou pověst. Jak již bylo řečeno, je to i ekonomická otázka, ovšem s dobrými nápady, týmovou spoluprací a pár sponzory můžeme takové umělce pro naše divadlo získat.

Vedle dirigování se věnujete i kompozici. Můžeme se těšit na uvedení některých Vašich skladeb i v Českých Budějovicích? Můžete prozradit něco o Vašem kompozičním stylu a žánrech, kterým se věnujete?
Za poslední léta jsem složil jen málo skladeb, protože se věnuji především dirigentské činnosti. Ale i tak mi tato situace pomáhá přemýšlet v jiné perspektivě o sobě samém jako skladateli i o skladbě. Možná v blízké budoucnosti složím něco pro divadlo – komorní hudbu nebo písně pro orchestr, do nichž budu moci své myšlenky převést.

Z Vašich ohlasů: 

Děkuji za úžasný večer s operou Komedianti. Bylo to nádherné, p. Tao v hlavní roli vynikající. Pochvalu si zaslouží všichni účinkující i ti, kdo se na představení podíleli. Milena Baštářová 

Velmi pěkné nastudování. V originále "Pagliacci", a protože "la paglia" znamená v italštině "sláma" a "pagliaccio" je od toho odvozeno, cítil jsem se jako doma... Jiří Sláma

Právě toto představení v předvánočním termínu jsme zařadili do vánočního balíčku Jihočeského divadla, v němž při koupi získáte za cenu jedné vstupenky rovnou dvě!!! Vstupenky je možné rezervovat ZDE.

Mario De RoseKomediantiKomediantiKomediantiKomediantiKomediantiKomedianti

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů