Jihočeské divadlo blahopřeje oslavencům

Tweetněte nás!
Komunismus / Petr Šporcl

Herci Petru Šporclovi gratulujeme k sedmdesátým narozeninám, které oslavil 7. ledna. Dlouholetý člen a nyní stálý host činohry JD, kam nastoupil roku 1965, ztvárnil na všech scénách Jihočeského divadla desítky rolí dramatických i komediálních ve hrách klasických autorů i v moderní dramatice. Bohatý soupis rolí ukazuje, že ve hrách některých autorů (W. Shakespeare, A. P. Čechov nebo třeba A. Christie) vystoupil dokonce v několika inscenacích v různých rolích. 

Kupec Benátský / Petr Šporcl, Ondřej Volejník

Petr Šporcl je stále zásadní oporou činoherního souboru. V posledních letech zazářil především mnohovrstevnatým výkonem jako Shylock v Shakesperově Kupci benátském či jako otec Malina v Petrolejových lampách. Petr Šporcl patří k hercům, kteří dokáží výrazně zaujmout i ve středních a menších rolích – za všechny uveďme Danfortha v Čarodějkách ze Salemu, kněze Batka v Zelenkově Očištění, tajemníka Hanuše v Havlově Odcházení či Kunze v Roku na vsi. Jeho role jsou ve své stavbě typické až postmoderní lomeností hluboce lidských poloh a současně komického nadhledu. Archiv rolí Petra Šporcla naleznete ZDE.

Kdo je tady ředitel? / Jan Dvořák, Věra Hollá

9. ledna slaví pětapadesátiny Jan Dvořák, kterému rovněž gratulujeme. Tento výrazný herec působí ve zdejší činohře od roku 1978 a od té doby si zahrál desítky nejrůznějších postav. Jednou z jeho nejvýraznějších rolí byl Ansel Smith v Zabijáku Joeovi, který otevřel vlnu moderní dramatiky v Jihočeském divadle. V současné době ho diváci mohou vidět například jako Islanďana Finnura v komedii Kdo je tady ředitel? nebo v roli otce Kyliána v Petrolejových lampách. Pár dní po narozeninách ho čeká premiéra v úloze Jardy, jednoho ze svérázných přátel v komedii FukArchiv rolí Jana Dvořáka ZDE.

Utěšitel / Jan Dvořák© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů