Škola základ života - vraťte se s námi zpět do školních lavic

Tweetněte nás!
Škola základ života

Ačkoliv žáci a studenti se již určitě nemohou dočkat letních prázdnin, my bychom Vás rádi pozvali opět do školních lavic. Tedy, lépe řečeno, Vás zveme do hlediště Jihočeského divadla, v lavicích budou sedět herci činohry JD. Již tento pátek 20. dubna se totiž uskuteční premiérové představení "hudební retro komedie" ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA. Režie se chopil mladý Mikoláš Tyc, jehož jméno jste možná již zaregistrovali - režíroval komedii LOV NA LOSA, jíž hrajeme v Malém divadle, a také režijně asistoval Davidu Radokovi při loňských přípravách Shakespearovy hry JAK SE VÁM LÍBÍ, kterou můžete i letos vidět od 11. do 21. července na Otáčivém hledišti Český Krumlov (vstupenky zde)

Škola základ života

Právě režisér Mikoláš Tyc společně s dramaturgyní Kristýnou Čepkovou inscenačně hru upravili z původní divadelní hry Jaroslava Žáka (hru napsal na popud E. F. Buriana podle vlastních fejetonů) přímo pro Jihočeské divadlo a jeho činoherní soubor. Vycházeli jednak z budoucího obsazení, a také z předpokladu, že se v tomto pojetí jedná o hudební komedii, která vzniká ve spolupráci s kapelníkem swingového orchestru Blue Star - Václavem Markem, který mimo jiné spolupracoval na výběru jednotlivých písní a jehožsedmičlenný orchestr bude zajišťovat živý hudební doprovod i v rámci jednotlivých představení. Nechybí ani detaily, které jsou převzaty z filmových veseloher Martina Friče, na jejichž scénářích se Jaroslav Žák podílel. Na pohybové stránce inscenace spolupracovala choreografka Karolína Hejnová a tanečníci ze skupiny Swing Busters, kteří se zaměřují na tance swingové éry jako je charleston nebo Lindy Hop. 

Škola základ života

„ŠKOLA LÁSKY“ rozhovor s režisérem připravované inscenace Mikolášem Tycem

Studoval jsi dvě vysoké školy, na druhé z nich jsi teď v doktorském studiu. Kolik let už jsi vlastně studentem?

To jsi mě docela zaskočila... Studuji opravdu docela dlouho, bylo tomu dvacet let, co jsem nastoupil do základní školy. Bylo září 1989 a dostal jsem krásnou malovanou čtvrtku, na které stálo „Vítáme tě do školy, Mikoláši Tyce“. Od té doby vím, že s češtinou mohou být potíže.

Škola základ života

Děj Škola základ života se točí kolem septimy. Zavzpomínej na dobu, kdys byl ve třetím ročníku gymnázia.

Moje studium septimou končilo. Měl jsem štěstí, že jsem byl na našem gymnáziu poslední ročník, který měl sedmiletý průběh studia. Snažil jsem se tehdy připravovat na maturitu, ale každý den v týdnu jsem zkoušel Shakespeara v divadle Radar. A také jsem se snažil zapůsobit na děvčata, což mi šlo ještě hůř než ten Shakespeare.

Vydávali jste třeba se spolužáky také nějaký studentský časopis jakým je ve "Škole" Řev septimy? 

Ano, dokonce jeden můj nadšený spolužák maloval komiksy. Já byl sportovní zpravodaj. „Škola“ se bez sportování nemůže obejít, proto rozhodně chci mít sportovní scénu i v naší inscenaci. 

Škola základ života

Necháme se překvapit:-) Některé role jsou obsazeny poměrně překvapivě, zejména co se týče věku (třeba Roman Nevěčný hraje študáka, Ondra Veselý kantora). Co si od toho slibuješ?

Myslím, že dítě má v sobě opravdu každý, a herci zejména. Roman Nevěčný bude Tonda Holous, což je postava s podtitulem „footballový idiot“. Moc se na to těším, protože mám dojem, že některé studentské móresy by skutečný chlapec nedokázal zahrát. A Ondřej Veselý se naopak stane přísným profesorem Lejsalem, nicméně i on bude muset to dítě v sobě probudit.

Jaký máš vztah k éře první republiky a především k fenomému tzv. filmů pro pamětníky?

Rád se na ně dívám. To je krásný vztah a hodlám si ho udržet. Energie, kterou vyzařují herci z té doby, člověk dnes v televizi a filmu hledá někdy marně.

Škola základ života

Škola základ života bude v JD hudební komedií. Řekni, prosím, pár slov k této stránce inscenace.

Vybírali jsme dobové písně a nemohli jsme se odolat tomu, aby hudba těch let zazněla v inscenaci naživo. Oslovili jsme proto odborníka na swing a je opravdu skvělé, že kapelník Václav Marek představí v Jihočeském divadle svůj sedmičlenný band. Budou hrát ty největší šlágry živě na každém představení. Mou oblíbenou je nyní Škola lásky, což je plnokrevný swing, jehož rytmu se jen těžko odolává.

Škola základ života

Více informací k inscenaci včetně kompletního obsazení naleznete ZDE.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů