FUK NA FESTIVALU DIVADEL EVROPSKÝCH REGIONŮ.

Tweetněte nás!
FUK / foto z představení

Činohra Jihočeského divadla slaví další úspěch. Inscenace režiséra Petra Zelenky FUK, kterou jsme uvedli v české premiéře, získala pozvání do Hradce Králové na prestižní Festival divadel evropských regionů, který tvoří spolu s podzimním plzeňským festivalem Divadlo dvojici nejdůležitějších domácích přehlídek. Získat pozvání na tento výběrový festival se činohře povedlo už potřetí. Po Schwabových Prezidentkách a kompletním provedení Projektu Smršť, který tvořily tři inscenace v jednotné scénografii (Mobil, Uprchlíci a Krátká spojení), je to třetí ocenění práce činoherního souboru. Inscenace bude uvedena na jevišti velkého Klicperova divadla 28. června jako hlavní večerní program.

FUK / foto z představení

Jihočeské divadlo uvedlo v minulosti jako řada českých divadel Zelenkův nejúspěšnější divadelní text Příběhy obyčejného šílenstvíBibiana Šimonová získala za roli matky cenu za nejlepší ženský herecký výkon na Festivalu smíchu v Pardubicích. Druhé setkání jihočeského publika s dílem Petra Zelenky proběhlo při české premiéře jeho hry Očištění v režii Martina Glasera. Jihočeské divadlo získalo k prvnímu českému uvedení od autora exkluzivní práva. Díky výbornému inscenačnímu výsledku a vřelému přijetí u divadelní kritiky se povedlo s Petrem Zelenkou navázat hlubší spolupráci. Petr Zelenka tak poprvé režíroval v Jihočeském divadle mimo hlavní město a poprvé pracoval na cizím textu. Tím ale spolupráce zdaleka nekončí – pro sezónu 2013/14 chystáme uvedení původního textu, který Petr Zelenka napíše přímo pro naše divadlo a naše herce. Činohra JD se tak pomyslně zařadí po bok věhlasnému pražskému Dejvickému divadlu, pro které píše Petr Zelenka hru na sezónu 2012/13.

FUK / foto z představení

Kloaka, kterou v Jihočeském divadle uvádíme pod názvem Fuk, je dílem scénáristky a dramatičky Marii Goos (narozena roku 1956 v Bredě, Nizozemsko). Poprvé se hrála v listopadu 2002 a ihned se stala hitem sezóny (diváci v Holandsku ji v roce 2003 zvolili nejoblíbenější hrou sezóny). Roku 2003 byla Cloaca natočena jako televizní film a premiérově uvedena na Nizozemském filmovém festivalu. „Divadelní“ Cloaca mezitím přešla hranice. V září 2004 ji uvedl londýnský The Old Vic Theatre, kde ji režíroval americký herec a režisér Kevin Spacey. V říjnu 2005 získala Cloaca evropskou mediální cenu v oblasti filmu, rozhlasu a internetu Prix Europa. Následující rok byla uvedena německá verze hry v Berlíně pod titulem Alte Freunde. Cloaca byla také přeložena do španělštiny a uvedena ve španělských divadlech, velký úspěch sklidila v Buenos Aires a opět získala několik prestižních cen.

Petr Zelenka  / foto ze zákulisí

Petr Zelenka (narozen 21. srpna 1967 v Praze), český filmový, televizní a divadelní režisér, scenárista a hudebník. Jako režisér debutoval v roce 1993 fiktivním televizním dokumentem Visací zámek 1982–2007. V 90. letech se jako scenárista podílel na televizních filmech jiných režisérů (např. Dušana Kleina, Jana Hřebejka či Zdeňka Zelenky). V oblasti celovečerní hrané tvorby se uvedl úspěšným snímkem Knoflíkáři (1997), který získal celou řadu cen. Je autorem a režisérem velmi úspěšné divadelní hry Příběhy obyčejného šílenství (2001), kterou po třech letech uvádění na scéně Dejvického divadla adaptoval do filmové podoby. Napsal scénář k filmu Samotáři (2000, režie David Ondříček) a k filmu Rok ďábla (2002), který zároveň režíroval. V roce 2009 natočil film Karamazovi, který vychází z inscenace Dejvického divadla. Velkou pozornost vzbudil v roce 2010 kontroverzním, protilevicovým klipem Přemluv bábu. Petr Zelenka je dále autorem divadelních her Odjezdy vlaků (2004), Teremin (2005), Očištění (česká premiéra v Jihočeském divadle České Budějovice, 2010) a Ohrožené druhy (2011). Jeho oblíbeným tématem je těžko uchopitelná a definovatelná lidská vyšinutost a někdy až bizarní úchylky, projevující se nejvýrazněji zejména v oblasti milostných vztahů.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů