První premiérová vlaštovka

Tweetněte nás!

První premiérou divadelní sezóny 2012/13 a zároveň první vlaštovkou nadcházejícího verdiovského roku 2013 - v němž uplyne 200 let od skladatelova narození – se stane 27. září 2012 v DK Metropol inscenace Rigoletta. Romantický příběh hrbatého šaška obestřený kouzlem Verdiho melodické invence je především strhujícím příběhem otcovské lásky, milostné touhy, krvavé pomsty a kletby, která vždy jako nelítostný osud dostihne každého provinilce.
Toto v pořadí sedmnácté Verdiho hudebně dramatické dílo se od založení opery v Českých Budějovicích v roce 1959 představilo už v pěti inscenacích třech různých režisérů. Patří tedy ke kmenovým titulům jihočeské opery. 

Pod taktovkou generálního hudebního ředitele JD Maria De Rose a režisérky Jany Kališové se inscenace "Rigoletta VI.", uvedená prvně 3. srpna před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, vrací na domácí operní scénu. Scéna a kostýmy jsou opět dílem Jany Zbořilové, pohybová spolupráce Jaroslavy Leufenové, sbormistrem je Josef Sychra.

V titulní úloze se diváci mohou těšit na dva vynikající představitele – domácího Alexandra Beně a stálého hosta opery JD Pavla Klečku. Jeho dceru Gildu vytvoří dokonce tři významné sopranistky - českobudějovická rodačka a dnes stálý host všech předních českých operních domů Jana Šrejma Kačírková a zahraniční pěvkyně, Japonka Yukiko Kinjo Šrejmová a Slovenka Petra Perla Notová. Tenorovou roli vévody mantovského ztvární korejský pěvec Kisun Kim v alternaci s Martinem Šrejmou. Oproti zámecké zahradě se na domácím jevišti v této efektní tenorové úloze, kterou Verdi ozdobil nesmrtelným hitem La donna e mobile (Ó, jak je měnivé to srdce ženy), nově představí také Rafael Alvarez. Tento rodák z Mexico City, absolvent Conservatoria Nacional de Música de México a mistrovských kurzů u Ramona Vargase a Renaty Scotto, je v současnosti vyhledávaným hostem českých i slovenských operních scén. Budějovickým divákům je znám svou vynikající kreací básníka Rudolfa z inscenace Puciniho Bohémy, kterou v našem divadle nedávno nastudovali dirigent Martin Peschík a režisér Oldřich Kříž.

Rezervace vstupenek ZDE


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů