Komponovaný večer Bez Gravitace je první baletní premiérou sezóny

Tweetněte nás!

Tanečníci baletu Jihočeského divadla se připravují na novou premiéru Bez Gravitace, kterou uvedeme již 12. října v DK Metropol (rezervace vstupenek ZDE). Tento komponovaný večer je složen ze čtyř choreografií - Běžné případy, Mariin sen, Ztracené iluze a Bez gravitace.


 

Choreografie Běžné případy portugalského tvůrce Ruie Horty bude představena na hudbu francouzského industriálního seskupení Les Tambours du Bronx. Tato kapela je složená ze sedmnácti hudebníků harmonizujících syntetické zvuky, samply a zpěv, jimž vévodí silný rytmus. Tanečníci chodící hystericky ve předem vymezeném čtverci znázorňují jakýsi vzorek naší společnosti. Tři červené koberce a tři prosté židle jim přesně vymezují životní prostor …. a není kam uniknout.
Rui Horta – původně jazzový choreograf a dnes postmoderní choreografická hvězda - je mistrem pohybového detailu, rytmicky přesného a ďábelsky gradovaného tempa. Vychutnat si tuto kompozici představuje pro interprety i diváky výjimečné vypětí a soustředění. Baletní mistr Jan Kodet již počtvrté přijíždí zkoušet s tanečníky toto dynamické a strhující dílo, které Vám ještě i další den bude udávat životní tempo.

Choreograf a baletní mistr baletu ND Jan Kodet získal taneční zkušenosti ve Vysokoškolském uměleckém souboru Univerzity Karlovy (později Taneční divadlo Praha), jehož členem byl devět let. V roce 1991 absolvoval Taneční katedru AMU, obor pedagogika moderního tance u Ivanky Kubicové.
V minulosti působil jako tanečník v řadě zahraničních divadel, např. Dance Berlin, S.O.A.P. Dance Theatre Frankfurt nebo Ballet Gulbenkian, kde se setkal s takovými choreografy, jako jsou Ohad Naharin, Nacho Duato, Paulo Ribeiro, Itzik Galili aj. Nejdůležitější pro něj zůstává portugalský choreograf Rui Horta, v jehož skupině několik let tančil a posléze pracoval jako jeho asistent s řadou evropských souborů (Cullberg Ballet, Compagnie National de Marseille, Icelandic Ballet aj.).
V současné době patří k předním představitelům současné taneční scény. V Čechách i zahraničí vytvořil řadu úspěšných projektů. V Praze působí jako pedagog, vyučuje choreografii na Taneční katedře HAMU, spolupracuje s Taneční konzervatoří hlavního města, Tanečním centrem Praha a zastává funkci baletního mistra v Národním divadle.

Další hostující choreografii komponovaného večera Mariin sen připravil umělecký šéf Baletu ND v Praze Petr Zuska, který v Jihočeském divadle uvede již svou druhou práci. Romantické retro začíná nevinným krmením labutí, které se změní v baletní sci – fi absurdních rozměrů. V České republice, ale i v zahraničí vzniklo v letech 2002–2012 celkem osmnáct Zuskových děl. Choreografii Mariin sen přišla do Českých Budějovic nastudovat baletní mistryně Nelly Danko.

Nelly Danko od roku 1976 působí jako pedagog scénické praxe, klasického a charakterního tance na Taneční konzervatoři hlavního města Praha. Mimo jiné spolupracovala s Taneční konzervatoří Jitky Tázlarové a Antonína Schneidera. V roce 1985 ukončila studium taneční pedagogiky na pražské Akademii múzických umění, kde od roku 1986 vyučovala jako externí pedagog charakterního tance.
Od roku 1983 se začala věnovat pedagogické činnosti i na půdě Baletu Národního divadla, kde v současné době působí jako baletní mistr. Jako sólistka i jako baletní mistr spolupracovala s řadou světových choreografů, jako např. Boris Bregvadze, Jurij Grigorovič, Natálie Dudinskaja, Konstantin Sergejev, Peter Darrell, László Seregi, Youri Vàmos, Frank Andersen a Jiří Kylián.

Další dvě choreografie komponovaného večeře BEZ GRAVITACE pro Vás připravil umělecký šéf baletu Attila Egerházi. První choreografie, po které byl pojmenován celý večer Bez Gravitace pojednává o lidské potřebě létat – dostat se do stavu „beztíže“. Tato touha je touhou po svobodě a volnosti. „Narodili jsme se bez křídel, ale naše duše je má a díky nim se dostáváme „výš“ – daleko od pozemského materiálního světa“ popisuje choreografii Attila Egerházi. Kostýmy jsou navrženy od maďarské návrhářky Darie Koštěnko.

Choreografii na hudbu Arvo Pärta Ztracené iluze představuje její tvůrce slovy: Dílo, které jsem vytvořil je inspirováno vizemi, které jsem si představoval při poslechu hudby. Byl to pohled na člověka, jeho lidskost a přirozenost bytí. Na svět se rodíme s city, díky kterým může prožít náš život jako součást přírody.”

Věříme, že vás baletní večer ZERO GRAVITY zaujme a  každý si naleznete svou choreografii, která vás osloví a poskytne čas se na chvíli pozastavit a uvědomit si svůj život. 

Běžné případy / fotografie ze zkouškyBěžné případy / fotografie ze zkouškyBěžné případy / fotografie ze zkouškyMariin sen / fotografie ze zkouškyMariin sen / fotografie ze zkouškyMariin sen / fotografie ze zkouškyBez Gravitace / fotografie ze zkouškyBez Gravitace / fotografie ze zkoušky

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů