Představujeme Vám druhou činoherní premiéru Kivá cadla

Tweetněte nás!
Návrh scény / Marta Roszkopfová

Druhou činoherní premiérou letošní sezóny, kterou uvedeme 23. listopadu (rezervace vstupenek ZDE) bude zběsilá groteska s prvky lyrického cynismu s tajemným názvem Kivá cadla, která potěší zejména milovníky „tarantinovského“ humoru. V režii bulharského režiséra Nikolaje Peneva se tak poprvé na českých jevištích představí americký dramatik a nositel Pulitzerovy ceny David Lindsay-Abaire. Dramaturgie se ujala Kristýna Čepková, scénu a kostýmy navrhla Marta Roszkopfová.

Claire trpí zvláštní poruchou krátkodobé paměti. Je schopná si zapamatovat pouze události probíhajícího dne. Musí začínat pořád od začátku. Večer usíná s několika vzpomínkami, ale ráno nepoznává ani členy vlastní rodiny. Jednoho rána se ale probudí do světa, který vypadá víc jako obraz v křivém zrcadle, než jako realita. Začíná den plný nečekaných setkání a šílených událostí, který přinese nejen rozluštění tajemství její amnézie. „Kivá cadla! Kivá cadla!“ Křičí jedna z postav hry, která má pro změnu poruchu řeči. Co vidí v oněch křivých zrcadlech? A co v nich uvidíme my!? 

Návrh kostýmu / Marta Roszkopfová

Každá z postav má nějaký handicap, přesto neztrácí chuť do života. Člověk v této hře figuruje jako ztracená bytost, která si neustále klade otázku, co je vlastně normální? Jak dodal režisér hry Nikolaj Penev
Ten mimo jiné zdůraznil repliku jedné z postav: „Jednou jsem ukradl toaletní papír ze záchodu na vrátnici. Cítil jsem se hrozně, ale už bylo pozdě...“, která podle něj vystihuje zápas s vlastním osudem a nezměnitelnou minulostí, který je společný všem postavám hry a je samozřejmě nahlížen s velkou mírou nadsázky, z humorné perspektivy.

Jednou z důležitých vlastností této zběsilé grotesky Kivá cadla je její žánrová rozmanitost. Humor této komedie je drsný, jazyk současný, autor se nebojí použití vulgarismů, které však mají svůj smysl vzhledem k situacím a ke kontextu, ve kterém jsou řečeny. Hra má velmi dobře, řekněme tradičně vystavěnou strukturu, silný příběh a sedm osudově propojených postav, které jsou báječnými hereckými příležitostmi pro sedm herců.

A na koho z činoherního ansámblu se můžete těšit?
V roli Claire, většinou veselé ženy s amnézií se představí Věra Hlaváčková, jejího manžela Richarda ztvární Jan Dvořák, syna Kennyho Jan Hušek, Gertie, matku Claire Daniela Bambasová, Pajdavého muže Roman Nevěčný, Milleta, podivného muže s loutkou Václav Liška, Heidi, ráznou ženu v uniformě Taťána Kupcová. 

Návrh kostýmu / Marta Roszkopfová
Zahajovací zkoška
Zahajovací zkoška

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů