Dva přínosy, jeden únos

Tweetněte nás!

 

Ansámbl sólistů opery Jihočeského divadla byl od nové sezóny významně posílen o vynikajícího tenoristu evropského renomé WeiLonga Taa, který s budějovickou operou až dosud spolupracoval jen jako host. Diváci si Českých Budějovicích i před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově si jej oblíbili jako Verdiho Otella či Leoncavallova Cania. Aktuálně pěvec připravuje svůj profilový večer s netradičními hosty, v němž zazní nejen řada ukázek z jeho širokého jevištního repertoáru, ale představí se i žáci Baletní školy pod vedením Sergeje Škalikova. Klavírního doporovodu se ujme Lilia Červená, průvodního slova Miloslav Veselý. Koncert v historické budově Jihočeského divadla se koná 9. prosince. (rezervace vstupenek ZDE)

Měsíc prosinec bude zároveň „premiérově“ patřit i Wolfgangu Amadeovi Mozartovi. Jeho komediální „německý singspiel“ Únos ze serailu, střídající uzavřená hudební čísla s mluveným slovem na libreto Gottlieba Stephanieho, byl naposledy uveden v JD v roce 1987. Tentokrát jej diváci uvidí v režijním zpracování Oldřicha Kříže v kompletně v českém znění, pod nímž jsou podepsáni Otakar Zich (zpěvní texty) a nově Oldřich Kříž (mluvené slovo). 

Přínosem bude jistě i hudební nastudování, jímž byl pověřen významný český klavírní virtuóz Petr Jiříkovský, který od 1. října 2012 posílil jako dirigent a korepetitor operní soubor Jihočeského divadla. Jako sólista spolupracuje s řadou předních českých orchestrů (ČF, FOK, PKF, Talichův komorní orchestr) i význačných dirigentů (J. Bělohlávek, L. Pešek, J. – C. Casadesus). Je rovněž častým hostem významných světových pódií ( Theatre Chatelet v Paříži, John F. Kennedy Center ve Washingtonu a Mozarteum v Salcburku) a sólistou prestižních festivalů (Salzburger Festspiele, Pražské jaro aj.). Je členem klavírního Tria Martinů a klavírním partnerem houslových virtuózů Pavla Šporcla a Shlomo Mintze. Pravidelně nahrává pro Český rozhlas a početnou řadu hudebních vydavatelství (Supraphon, Universal Music, Bonton, MMC). Na svém kontě má téměř dvacítku CD s převážně komorními skladbami B. Smetany A. Dvořáka, N. Paganiniho, B. Martinů, V. Blodka, V. Nováka, J. Suka, L. Janáčka, L. v. Beethovena a D. Šostakoviče.

Výtvarníkem scény i kostýmů je Jan Kříž, jehož kostýmní návrhy dávají tušit hravý styl inscenace. V hlavní ženské úloze Konstance střídavě vystoupí sopranistky Liana Sass, která se českobudějovickému publiku představí poprvé, a Eva Štruplová, jež se v této parádní koloraturní úloze vrací jako host. V milovnické roli jejího nápadníka Belmonta vystoupí hned dva vynikající mozartovští pěvci, domácí Aleš Voráček a hostující Tomáš Kořínek. V basové úloze strážce harému Osmina se objeví Miloš Horák a Jevhen Šokalo. V dalších, vesměs komediálních úlohách pak diváci uvidí Ivu Hošpesovou, Yukiko Kinjo Šrejmovou, Jana Ondráčka a další. V roli paši Selima se vládcem Mozartova tureckého serailu stane šéf opery Miloslav Veselý.
Jevištní zkoušky již byly zahájeny v pondělí 15. října v domě kultury Metropol, odkud budou po činoherních premiérách přeneseny na jeviště historické budovy JD, kde 14. prosince proběhne i premiéra. (rezervace vstupenek ZDE)

WeiLong TaoNávrh kostýmu / Jan KřížNávrh kostýmu / Jan KřížNávrh kostýmu / Jan KřížNávrh kostýmu / Jan KřížNávrh kostýmu / Jan KřížNávrh kostýmu / Jan KřížNávrh kostýmu / Jan KřížZahajovací zkouška / Únos ze serailuZahajovací zkouška / Únos ze serailuZkouška orchestru JD / dirigent Petr JiříkovskýZkouška orchestru JD / dirigent Petr Jiříkovský

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů