Probruslit se k premiéře „Orfea“!

Tweetněte nás!

V pondělí 7. ledna proběhla zahajovací zkouška na erbovní dílo krále pařížské operety Jacquesa Offenbacha Orfeus v podsvětí, kterému v letošním roce bude neuvěřitelných 155 let. I přes svůj úctyhodný věk je to však v interpretaci Aleše Voráčka skotačivý mladík, jemuž jediné vrásky dělají hned dvě jeho manželky – Eurydika Evy Štruplové a Lucie Kordové Mlynářové, která se našim divákům představí poprvé a jejíž portrét přinášíme v přiložené fotogalerii. Dirigentské taktovky se chopí Martin Peschík střídavě s Petrem Jiříkovským. Celý ansámbl sólistů, sboru i baletu režijně rozpohybuje až k závěrečnému kankánu Dagmar Hlubková, která na má na svém kontě v Jihočeském divadle divácky veleúspěšné lehkonohé kusy i kousky jako Na tý louce zelený, Čardášová princezna, Hledám děvče na boogie woogie a Hello Dolly! Efektní kostýmy jsou dílem Tomáše Kypty, autorem scény je Martin Víšek, choreografie baletu se ujal Béla Kéri Nagy a náročné sbory připravil Josef Sychra. Operetu uvádíme v českém překladu Ivo Fischera a v adaptaci Dagmar Hlubkové.

Operní i baletní soubor JD už v minulosti uvedl celkem pět nejznámějších Offenbachových hudebních opusů včetně Orfea v podsvětí, a to operety Bandité, Krásná Helena, Madame Favart a operu Hoffmannovy povídky, některé i v několika inscenacích. Prvním jihočeským Orfeem byl v režii Karla Hlušičky v roce 1954 Jiří Císler a jeho ženou Eurydikou Božena Havlíčková.

Cesta od zahajovací zkoušky k premiéře může někdy představovat náročnou chůzi po ledě. V případě žánru operety bývá zpravidla nejlepší tuto cestu probruslit. Zvláště pak, doprovází-li ji nejslavnější kvapík čili kankán v dějinách hudby a trvalý hudební symbol Paříže!

Premiérová uvedení se chystají na 15. a 16. února (rezervace vstupenek ZDE)

Návrh kostýmu / Bohyně Diana / Tomáš Kypta Návrh kostýmu / Eurydika / Tomáš Kypta Návrh kostýmu / Orfeus / Tomáš Kypta Návrh kostýmu / Pluto / Tomáš Kypta Zahajovací zkoška / Orfeus v podsvětí Zahajovací zkoška / Orfeus v podsvětí Zahajovací zkoška / Orfeus v podsvětí Zahajovací zkoška / Orfeus v podsvětí Jacques Offenbach - král pařížské operetyIdeální představa Jacquesa Offenbacha o způsobu zkoušení svého nejslavnějšího operetního kusuLucie Kordová se promění v Eurydiku

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů