Spanilá operní jízda na prknech pražského Národního divadla

Tweetněte nás!
Rigoletto / Jana Šrejma Kačírková, Kisun Kim / foto Petr Neubert

V rámci festivalového bienále Opera 2013, které až do 3. února představuje pražskému publiku inscenace všech stálých domácích operních souborů, uvedl soubor opery Jihočeského divadla 20. ledna v historické budově pražského Národního divadla svou vrcholnou inscenaci – Verdiho Rigoletta.
Od roku 1993, kdy se tento festival koná, je to už jeho třinácté pražské vystoupení. Za své inscenace v průběhu těchto let soubor prozatím získal celkem tři významná festivalová ocenění: za Mozartovu operu Così fan tutte Cenu odborné poroty za inscenaci a zároveň operního „Oskara“ – cenu Libuška pro představitelkou Despiny Hedviku Tvrdou (1993), za Gassmannovu Kritickou noc v roce 1995 Cenu odborné poroty za dramaturgickou úpravu a režijní koncepci a v roce 2007 za Zemlinského Křídový kruh Cenu ředitelky festivalu za inscenaci a dramaturgický přínos. 

Rigoletto / Alexandr Beň / foto Petr Neubert

 

Rigoletto v hudebním nastudování Maria De Rose a režii Jany Kališové byl divákům představen poprvé před Otáčivým hledištěm v srpnu 2012, 27. září následovala jeho „interiérová“ verze v českobudějovickém DK Metropol. V pěveckém obsazení, jež se po právu představilo i v Praze, dominovaly pěvecké výkony Alexandra Beně v titulní úloze, Jany Šrejmy Kačírkové v roli jeho dcery Gildy, korejského tenoristy Kisuna Kima v efektní postavě vévody mantovského, Šárky Hrbáčkové jako Maddaleny a Jevhena Šokala v roli Sparafucila - vskutku hlasy hodné prken Národního divadla! Inscenace Jany Kališové má silný emocionální náboj kongeniálně spjatý s Verdiho úchvatnou hudbou. Není proto divu, že téměř osm stovek diváků jí připravilo v Praze nadšené ovace, představení dosáhlo skvělých devíti  finálních opon.  Festivalová představení se ucházejí o Cenu odborné kritiky a zároveň o Cenu diváků. Dle dosavadních ohlasů se zdá, že jihočeský Rigoletto se stane nejen důstojným příspěvkem k Verdiovskému roku 2013, v němž oslavíme 200. výročí skladatelova narození, ale především inscenací, která v celém bienále bude patřit k nejpozoruhodnějším. 

Rigoletto / Šárka Hrbáčková, Jevhen Šokalo / foto Petr Neubert

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů