Vítězné „operně – oskarové“ klání

Tweetněte nás!

Festival Opera 2013, kterého se zúčastnily všechny české operní domy včetně pražského Národního divadla, má už své „Oskary“, které v operním světě mají poetičtější název – Libušky. Inscenace Rigoletto pod taktovkou dirigenta Maria De Rose a v režii Jany Kališové, s níž se operní soubor Jihočeského divadla zúčastnil festivalového bienále, získala hned dvě ze čtyř možných Libušek.
Od roku 1993, kdy se tento festival konal poprvé, se Verdiho Rigoletto stal třináctým pražským vystoupením jihočeské opery. Za své inscenace v průběhu těchto let soubor až do dneška získal celkem tři významná festivalová ocenění: za Mozartovu operu Così fan tutte Cenu odborné poroty za nejlepší inscenaci a zároveň onoho prvního operního „Oskara“ – cenu Libuška pro představitelku Despiny Hedviku Tvrdou (1993), za Gassmannovu Kritickou noc v roce 1995 Cenu odborné poroty za dramaturgickou úpravu a režijní koncepci a v roce 2007 za Zemlinského Křídový kruh Cenu ředitelky festivalu za inscenaci a dramaturgický přínos. 

Letošní provedení Rigoletta (20. 1. 2013) v historické budově Národního divadla v Praze bylo opět mocně aplaudováno publikem a pěvecké výkony zaujaly i „operní akademii“ složenou z emeritních sólistů Národního divadla - Evy Děpoltové, Zory Jehličkové, Libuše Márové, Brigity Šulcové a Lea Mariana Vodičky. Tato porota udělila Cenu za mimořádnou interpretaci role Janě Šrejmě Kačírkové za její vynikající pěvecký výkon v roli Rigolettovy dcery Gildy.

Dále představení Rigoletta získalo významnou Cenu diváků za nejlepší festivalovou inscenaci. „Je to takový malý zázrak, který diváci velmi dobře rozpoznali, protože soubor opery Jihočeského divadla patří k těm nejmenším, které nejvíce bojují v tuto chvíli doslova o život. Přesto se mu podařilo získat skvělého dirigenta Maria De Rose, který opravdu i z mého pohledu udělal i s tak malým souborem skutečný zázrak. Jihočeský Rigoletto je představení, jež může konkurovat nejenom představením pražským, ale možná bychom tu laťku mohli nasadit ještě výše. Fakt, že Budějovice mají hned dvě ceny, svědčí o tom, že umějí dělat výjimečné divadlo“, uvedla ředitelka festivalu PhDr. Lenka Šaldová.
„Samozřejmě je pro nás velkou poctou a radostí slyšet slova uznání od ředitelky festivalu“, dodává šef opery Miloslav Veselý. „Základní zásluhu na našem úspěchu mají dva inscenátoři - dirigent Mario De Rose a režisérka Jana Kališová. Jsem rád, že systematická práce s orchestrem, sborem a sólisty ze strany Maria De Rose se konečně zúročila a byla po zásluze oceněna.“
O Ceně diváků rozhoduje samo publikum prostřednictvím ankety na každém festivalovém představení. Průměrně hlasovalo 100 diváků.
Náš Rigoletto se stal ze všech festivalových inscenací divácky nejúspěšnější s vysokým průměrem 4,84. Za ním následovala Catalaniho veristická opera La Wally v nastudování Národního divadla moravskoslezského Ostrava (průměr 4,63), Donizettiho Lucia di Lammermoor v podání Moravského divadla Olomouc (průměr 4,338), Bizetovi Lovci perel Slezského divadla v Opavě (průměr 4,336) a Massenetův Don Quichotte v inscenaci Divadla F. X. Šaldy Liberec (průměr 4,331).

Současnou Libušku pro festival Opera 2013 navrhl významný sklářský výtvarník Václav Hanuš a zhotovila ji PRECIOSA ORNELA, a.s., ve sklárně v Desné.

Tyto „Oskary“ v podobě skleněných artefaktů budou slavnostně předávány na domácích jevištích při nejbližších reprízách oceněných představení. 

Naše dvě Libušky budou slavnostně předány ředitelkou festivalu PhDr. Lenkou Šaldovou na jevišti v DK Metropol při představení Rigoletta 29. dubna. 

Nenechte si ujít i Vy tento jedinečný zážitek. Nyní pro Vás hrajeme 19. 2 a 19. 3 v DK Metropol (rezervace vstupenek ZDE). 


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů