Rozpustilá opereta Orfeus v podsvětí

Tweetněte nás!

Orfeus v podsvětí
Jacques Offenbach
(1819 – 1880)
rozpustilá opereta
Nastudováno u příležitosti 150. výročí prvého českého uvedení této operety na scéně Královského zemského prozatimního divadla v Praze.

Orfeus v podsvětí je nejstarší reprezentant operetní literatury, zároveň však jeden z nejefektnějších. V Offenbachově pojetí je titulní hrdina ředitelem thébské konzervatoře, jeho manželka Eurydika mu uteče z rozhádaného svazku za lepším životem do podsvětí. Orfeus ji na nátlak Veřejného mínění jde jen nerad na božstvu vyžádat zpět. Zásluhou sehrané neobratnosti ovšem neuspěje a Eurydika se stává bakchantkou. Vlastní jádro příběhu pak tvoří vzpoura bohů na Olympu proti jednotvárným a nudným „nebeským“ poměrům. Tato – vůbec prvá celovečerní opereta v dějinách hudby - se zásluhou vídeňských triumfů jejího skladatele objevila v Praze už pět let po pařížské premiéře. V podtitulu tehdy doslova stálo ‚komická opereta ve 4 odděleních s tancemi“, uvedl dramaturg opery František Řihout.

„Orfeus se tak stal vůbec první operetou, která zazněla v tehdejším Královském zemském českém prozatimním divadle v Praze. Stalo se tak 13. prosince 1863 jakožto ‚hra mimo předplacení‘, tj. benefice ve prospěch slečny Terezie Boschettiové, jež se tak ve svých 18 letech stala první ‚českou‘ Eurydikou, ač prý posud neovládala dobře češtinu. Nicméně – jak dokládá dobová kritika, i ostatní, vesměs čeští, zpěváci pojali ‚úlohy své ze stránky žertovné.‘ Podobně si jistě stalo i v Jihočeském divadle při prvním poválečném uvedení této operety 17. června 1954 pod dirigentskou taktovkou B. Kysely a v režii K. Hlušičky, zvláště když do ústředních rolí operety byla obsazena tehdejší hvězdná dvojice českobudějovické zpěvohry, Jiří Císler a Božena Havlíčková“, dodává. 

V průběhu dalších let uvedlo Jihočeské divadlo i jiná Offenbachova mistrovská díla, Madame Favart (1957), Bandity (1959), Krásnou Helenu (1973 a 1990) a konečně Hoffmannovy povídky (1973 a 1986, jako balet i 1997).
Ačkoli myšlenka vytvořit z antického mýtu o božském pěvci Orfeovi komickou hudební parodii nebyla nikterak nová, už od 18. století se o to úspěšně pokoušeli klasicistní skladatelé jako Dittersdorf, Kaudner a jiní a před Offenbachem i řada Francouzů, nesmrtelnou se stala právě až „buffonáda“ Jacquese Offenbacha.
Jeho Orfeus v podsvětí i po 155 letech od svého vzniku provokuje satirickou formu hudebně zábavného divadla, jež především uplatňuje anekdotický děj s rozpustilým dialogem umístěným mezi přitažlivé, mnohdy až fascinující hudební čísla. Ostatně i vrchol celé operety, nejznámější „pekelný galop“ čili kvapík (francouzsky Can-can) je od světové premiéry 21. října 1858 ve skladatelově vlastním divadle Bouffes-Parisiens trvalým hudebním symbolem Paříže.

Dirigentské taktovky se nyní chopí Martin Peschík střídavě s Petrem Jiříkovským. Celý ansámbl sólistů, sboru i baletu režijně rozpohybuje až k tomuto vrcholu Dagmar Hlubková, která na má na svém režijním kontě v Jihočeském divadle divácky veleúspěšné lehkonohé kusy i kousky jako Na tý louce zelený, Čardášová princezna, Hledám děvče na boogie woogie a Hello Dolly! Efektní kostýmy jsou dílem Tomáše Kypty, autorem scény je Martin Víšek, choreografie baletu se ujal sólista baletu JD Béla Kéri Nagy a sbory připravil Josef Sychra. Operetu uvádíme v českém překladu Ivo Fischera a v adaptaci Dagmar Hlubkové.

V hlavní roli Orfea se Vám představí Aleš Voráček. Jeho dvě skotačivé manželky ztvární Eva Štruplová a Lucie Kordová Mlynářová, která se našim divákům představí poprvé. Dále se můžete těšit na Josefa Průdka, Dagmar Volfovou, Františka Brantalíka, Bohdana Petroviće, Miloslava Veselého, Romanu Strnadovou, Miroslavu Veselou, Josefa Faltu a mnoho dalších, nebeských i podsvětních postav, pro příběh zcela nezbytných.

Premiérová uvedení 15. a 16. února 2013 od 19:00 hodin v DK Metropol. (rezervace vstupenek ZDE)


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů