Březnové činoherní premiéry v Jihočeském divadle

Tweetněte nás!
Zahajovací zkouška - Pravé poledne

Soubor činohry v současné době pilně zkouší na dvě připravované premiéry, které uvedeme v březnu letošního roku. 

Jako první se na začátku měsíce března můžete těšit na českou premiéru hry Pravé poledne od autora Tlustýho prasete Neila LaButa. Dramatik, režisér a scénárista, který patří mezi výrazné osobnosti současného amerického nezávislého filmu a světové dramatiky je oblíbený nejen na území Spojených států amerických, ale také v celé Evropě. V posledních letech stoupá jeho obliba i v českých divadlech. Po Divadle Komedie, které jako první inscenovalo jeho hru Tvar věcí (filmové zpracování této hry uvedla také Česká televize) a v české premiéře drama Bash, se La Butovy hry objevily také v divadle Ungelt (Trůn milosrdenství), v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni (Some girls po názvem Návraty hříšníka) a v Jihočeském divadle (Tlustý prase, Pravé poledne).

Neil LaBute

„LaBute kromě výborných komedií píše i hry poměrně vážné, byť v nich vždy pracuje s humorem. A tenhle text k nim patří, hra o člověku, který potkal boha, vůbec o takové setkání nestál a vůbec neví, co s ním má dělat. Je to součást linky, kterou zde pěstujeme, od Polyeukta přes Prezidentky po Proroka Ilju. Tohle téma mě hrozně vzrušuje a myslím, že bude zajímavé i v osobě hlavního představitele,“ uvedl režisér inscenace Martin Glaser pro českobudějovický Deník.

Ondřeje Veselého, představitele Johna Smitha, tedy muže, kterého uprostřed útoku šíleného střelce zachrání zázrak -uslyší boží hlas a ten ho vyvede z nebezpečí, jsme se zeptali, zda by si raději ve svém životě vybral roli hrdiny z Tlustého prasete, který řeší problém, jak se na veřejnosti ukázat se svou sice milovanou, ale obézní přítelkyní, nebo zda by raději žil s tím, že je poslem Božího slova.

„Kdybych si musel vybrat, tak bych se klidně na veřejnosti chlubil se svou milovanou, i když obézní, přítelkyní. Tomovy (Tlusté prase) problémy jsou spíše povrchní ve srovnání s peklem, které si prožije John (Pravé poledne) ve své kanceláři, to bych nepřál nikomu,“ říká Ondřej Veselý.

Dramaturgie se opět ujala Olga Šubrtová, scénu a kostýmy navrhla Iva Němcová. S činoherního ansámblu se dále můžete těšit na Zdeňka Kupku, Taťánu Kupcovou a Teresu Brannou.

Českou premiéru Pravé poledne uvedeme již 8. března v 19:00 hodin v Jihočeském divadle. (rezervace vstupenek ZDE).

Zahajovací zkouška - Soudné sestry

Další premiéra činoherního souboru bude divadelní adaptace jednonoho z řady bestsellerů spisovatele Terryho Pratchetta Soudné sestry, kterou uvedeme 28. března 2013 v 19.00 hodin také v Jihočeském divadle (rezervace vstupenek ZDE).

Dramaturgyně Soudných sester Kristýna Čepková poznamenává: „Jedná se o velmi rafinované, napínavé a především vtipné spojení divadelního prostředí a světa fantasy literatury v její nejzábavnější podobě.
Terry Pratchett ve svých knihách stvořil fiktivní svět zvaný Zeměplocha, který se řídí vlastními svéráznými pravidly, ale který se také nápadně podobá naší každodenní realitě, výjevům z historie lidstva nebo třeba motivům ze slavných divadelních her ještě slavnějších autorů... Pratchett si však dovoluje rozehrát situace, na které si mnozí autoři netroufají ani pomyslet. Na nejznámějšího z nich, Williama Shakespeara, si při čtení naší předlohy či sledování jejího jevištního zpracování určitě nejednou vzpomenete, když si položíte otázku: Kde už jsem tohle viděl?
Autorem divadelní adaptace Pratchettovy v pořadí šesté prózy ze série Úžasná Zeměplocha je divadelník tělem i duší Stephen Briggs. Jeho text uvedeme ve výtečném překladu Jana Kantůrka a v úpravě Hany Burešové a Štěpána Otčenáška, kteří stojí coby režisérka a dramaturg za dnes již kultovní inscenací Soudných sester pražského Divadla v Dlouhé.“ 

Terry Pratchett

V Jihočeském divadle se režie ujal režisér představení Škola základ života a Lov na losa Mikoláš Tyc, který je sám dlouholetý čtenářem knih Terryho Pratchetta. Autorem scény je (stejně jako u předchozích dvou Mikolášových inscenací v JD) Karel Čapek a kostýmy vytvořil Tomáš Kypta. V hlavních rolích tří čarodějek - Bábi Zlopočasné, Stařenky Oggové a Magráty Česnekové - uvidíte Bibianu Šimonovou, Jaroslavu Červenkovou a Lenku Krčkovou a s nimi opět téměř celý soubor činohry, tentokrát v mnoha a mnoha rolích... Opravdu zásadní postavu, jejímuž dosahu nikdo z nás neujde, tedy Smrtě, hraje Pavel Oubram. Pavel je rovněž čtenářem Pratchetta a obsazení do této role ho podle jeho vlastních slov velmi potěšilo.
Po delší době s Jihočeským divadlem spolupracuje také pražský herec Lukáš Pečenka, kterého jste mohli vidět v inscenacích Kupec Benátský a Krátká spojení.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů