Přehlídka České divadlo ocenila výkony a inscenace roku 2012

Tweetněte nás!

To nejlepší z repertoáru regionálních profesionálních scén představuje přehlídka České divadlo. V neděli 24. 3. 2013 byly v rámci této přehlídky v Divadle na Vinohradech uděleny ceny za loňský ročník.

Divácky nejúspěšnější inscenací se stal Rok na vsi, jak ho v českobudějovickém Jihočeském divadle upravil a nastudoval režisér Břetislav Rychlík. Inscenace zároveň získala 2. místo odborné poroty za nejpozoruhodnější umělecký počin přehlídky.

„Je to především cena pro Jihočeské divadlo a celý tým, který pracoval na inscenaci. Divadlo člověk nedělá kvůli cenám a diplomům, ale když to nečekaně přijde, tak to potěší. Nakonec jsem musel dvakrát vystoupat na jeviště, abych si převzal jak první cenu udělenou diváky za nejúspěšnější inscenaci, tak druhou cenu udělenou odbornou porotou. Ono už v minulých letech Jihočeské divadlo vyzobávalo na této přehlídce velké úspěchy v obrovské konkurenci regionálních divadel. To svědčí o jeho postavení v současném českém divadle. Tahle kombinace dvou cen, odborné i divácké, je velice potěšující.“, řekl režisér inscenace Břetislav Rychlík.

Rok na vsi je považován za jedno z nejskvostnějších děl české literatury. Románová kronika utkaná z jedinečných osudů neuvěřitelně krutých, ironických i dojemných. Balada plná syrové poezie, střepin v blátě, perliček na dně, groteskních dějů, padajících plotků, zmatených obecních účtů. 

Činohra Jihočeského divadla byla na této významné přehlídce oceněna již potřetí. V roce 2009 získalo Jihočeské divadlo Cenu Českého divadla 2008 za nejpozoruhodnější umělecký počin přehlídky za uvedení hry Nebezpečné vztahy v režii Martina Glasera. V roce 2011 pak získalo Cenu Českého divadla 2010 v kategorii počin roku za uvedení hry Vajgl v režii Jana Jirků.

Na včerejším galavečeru přehlídky České divadlo 2012 získali další ceny za herecké výkony Tomáš Dastlík za roli Heathcliffa v inscenaci Emily Brontëové Na Větrné hůrce v Divadle Petra Bezruče v Ostravě a Alena Sasínová Polarczyk za svůj výkon v inscenaci S nadějí i bez ní Komorní scény Aréna Ostrava. Počinem roku je inscenace americké muzikálové černé komedie Kvítek z horroru režiséra Petra Gazdíka z Městského divadla v Brně.

Přehlídku organizuje už poosmnácté umělecká agentura Foibos, která před dvaceti lety stála u zrodu prestižních cen Thálie.
Přehlídka se poprvé uskutečnila v roce 1995. „Od té doby se prezentovaly v metropoli desítky souborů od Českého Těšína až po Cheb. Šlo o více než 360 pozoruhodných představení dvou desítek měst, která mají profesionální scénu," řekl ČTK šéf Foibosu Marek Veselý.

Slavnou románovou kroniku Rok na vsi o životě obyvatel jedné moravské vesnice uvedeme v Jihočeském divadle naposledy 21. dubna 2013 v 17.00 hodin. Večer bude zároveň věnován herečce Dagmar Neumannové, která do souboru činohry Jihočeského divadla přišla jako pětadvacetiletá v sezóně 1946/47. Ve stálém angažmá zde setrvala až do sezóny 1991/92 a od té doby ji až do dnešních dnů mohou diváci vidět jako hostující umělkyni v dalších významných úlohách, jichž na prknech Jihočeského divadla souhrnně vytvořila na 150. 


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů