Třeštění s duchy před otáčkem

Tweetněte nás!

Činohra Jihočeského divadla započala tento týden se zkouškami novinky Král duchů a třeštil pro Otáčivé hlediště Český Krumlov. V režii úspěšného režiséra Břetislava Rychlíka zde uvede poprvé 6. června 2013 romanticko-komickou kouzelnou hru Král duchů a Třeštil aneb Jak zkrotit nelidu. (rezervace vstupenek ZDE)
Hru o obrácení „misantropického“ hrdiny s původním názvem Alpský král a nelida napsal rakouský dramatik, herec a divadelní principál Ferdinand Raimund již roku 1828. Raimundův život a tvorba (1790-1836) vešly do divadelních dějin jako éra „Vídeňského lidového divadla“. Autorovo jméno se dodnes v rakouské metropoli skví v názvu proslulého hudebního divadla Raimund Theater.
Za vrchol vídeňské lidové tvorby jsou považovány hry právě Ferdinanda Raimunda stejně jako Johanna Nepomuka Nestroye, kteří inspirovali také tvorbu J. K. Tyla.
Ferdinand Raimund vyjadřuje ve svých hrách náladu a životní postoj rakouského biedermeieru, touhu po harmoničnost, idyličnosti. Jeho ideály jsou uměřenost, skromnost jako protiklady bohatství, zpupnosti, slávy. Jsou to měšťanské životní ideály a ctnosti, v jejichž službách působí barokně alegorické postavy jako Spokojenost, Nenávist či Závist... 

V naší inscenaci se můžete těšit na neodolatelné komické situace, na divadelní kouzla a písničky. V neposlední řadě pak na své oblíbence z činoherních řad.
V titulních rolích uvidíte Romana Nevěčného (Třeštil, nelida) a Ondřeje Veselého (Astragalus, Alpský král), v rolích Třeštilovy rodiny, sousedů i mnoha nadpřirozených bytostí vystoupí takřka celý soubor činohry JD.

Autorem scény je Martin Černý, kostýmní výtvarnicí Markéta Sládečková-Oslzlá, hudbu složil Petr Hromádka a pohybově na inscenaci spolupracuje Laďka Košíková. Dramaturgyní inscenace je Kristýna Čepková.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů