Oscarové sošky se z Los Angeles přesunuly do Londýna

Tweetněte nás!
Oskar, Aleš nebo Vašek? / Prodaná nevěsta - Národní divadlo Praha

Historicky první mezinárodní operní ceny se v pondělí 22. 4. 2013 rozdaly v městě nad Temží. V holetu Hilton Park Lane byly předány prestižní operní ceny The Opera Awards, pro které se velmi rychle vžilo označení operní Oscar. Do nominací se z České republiky dostaly dirigentské osobnosti Jiří Bělohlávek a Jakub Hrůša. Pro milovníky krásných hlasů je dobrá zpráva, že jako nejlepší zpěváci byli vyhlášeni německý tenorista Jonas Kaufmann a švédská sopranistka Nina Stemme.

Zvláštní kategorií tohoto oscarového klání je i cena pro nejlepší kompletní zvukový záznam opery, kterou získala barokní opera Alessandro G. F. Händela pod taktovkou Georga Petroua, jíž vydala společnost Decca.

Nicméně do finále se v této kategorii dostala i naše národní opera Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, vydaná společností Harmonia Mundi. Pod taktovkou Jiřího Bělohlávka, který řídí BBC Symphony Orchestra a sbor BBC Singers, v této nahrávce vystupují čeští a slovenští zpěváci, z nichž některé známe i z účinkování před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Dana Burešová, „krumlovská“ Rusalka a někdejší sólistka našeho operního ansábmlu zpívá úlohu Mařenky, Svatopluk Sem sedláka Krušinu, „krumlovský“ vodník Josef Benci stěžejní roli Kecala. V úloze Vaška se doslova blýskl náš sólista Aleš Voráček. Jak doslova uvedl londýnský spolupracovník České televize Ivan Kypta, britští operní „akademikové“ na této nahrávce zvláště oceňovali právě jeho výkon a označili jej za „vůbec nejlepšího Vaška“.

Srdečně gratulujeme!

P.S.: Není právě toto ocenění hezkým důvodem, proč vrátit Prodanou nevěstu v dohledné době nové inscenaci zpět na prkna Jihočeského divadla?


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů