Z Broadwaye na otáčko - s Čochtanem!

Tweetněte nás!
Fotografická koláž M. Sironě ze zkoušek

Bylo nebylo, ale spíš bylo, jak říká Jan Werich ve svém populárním Fimfáru. Byl 10. leden 1947 a v 46 th Street Theatre New Yorku se uskutečnila světová premiéra pohádkového muzikálu Finian´s Rainbow tehdy 35letého hollywoodského skladatele Burtona Lanea s písňovými texty E. Y. Harburga. V jeho ději má jistou úlohu irské město Glocca Morra, z něhož pochází přistěhovalci Finian McLonergan a jeho dcera Sharon, kteří právě dorazili s „dočasně zapůjčeným“ divotvorným hrncem skřítka Oga do fiktivního jižanského státu Missitucky v USA. Dramatickým konfliktem muzikálu je - paradoxně - svornost bílých i černých obyvatel „Údolí duhy“, která je solí v očích senátorovi Billboardu Rawkinsovi. Že je vám ten děj trochu povědomý? Ano, dál už je dějová linka v podstatě shodná s adaptací slavné dvojice V + W uvedená 6. března 1948 pod názvem Divotvorný hrnec v jejich poválečném Osvobozeném divadle. Až na to, že Werich si „pro sebe“ přeměnil skřítka Oga v třeboňského vodníka Čochtana, z Irů se stali pravověrní Jihočeši a hlavní ženská hrdinka Káča v podání Soni Červené mohla líbezně zazpívat takřka lidovku se slovy Skřivánku náš, vysoko lítáš…

Čochtan M.Hrušky a Zuzana S. Mládkové

„Finianova duha“ se v letech 1947 - 2009 na Broadway vrátila jakožto revival celkem čtyřikrát, navíc v roce 1968 vznikl vynikající stejnojmenný film režiséra Francise Forda Coppoly, v němž excelovali Fred Astaire, Tommy Steele a Petula Clark.

Počet návratů Divotvorného hrnce na česká jeviště mnohokrát převyšuje broadwayské revivaly.

Může za to nejen chytlavá hudba Burtona Lanea – celé generace už provázejí melodie jeho písniček „S čertem si hrát“, „Tam za tou duhou“ či „Ten, kdo nemá rád“ v přebásnění Jiřího Voskovce, nesmrtelné Čochtanovy vyprávěnky a vůbec optimistické ladění celého muzikálu „pro malé i velké“.
O tom, že „Hrnec“ pevně stojí i v českobudějovické kotlině a Vyšenských kopcích, svědčí fakt, že jeho nová inscenace v režii někdejšího Čochtana Josefa Průdka bude už v pořadí třetí. Tradičně obohacená zdatnými činoherními posilami a muzikálově školenými pěveckými hrdly!
 

Radka Fišarová, Jan Kříž

Open air zkouškám před Otáčivým hledištěm předcházejí jevištní zkoušky v budějovickém Domě kultury Metropol. Na jedné z nich – 3. května - jsme zastihli české muzikálové stars Radku Fišarovou a Jana Kříže. Radka Fišarová mj. – první česká muzikálová Evita i proslavená představitelka Edith Piaf z muzikálu Edith, vrabčák z předměstí přebírá po Soně Červené štafetu v roli Káči Maršálkové, Jan Kříž, nositel celostátní ceny Thálie za roli Danyho v muzikálu Pomáda a věhlasný Robin Hood ve stejnojmenném muzikálu G. Osvaldové a O. Soukupa se objeví v úloze Woodyho Rychtarika. Jako Čochtana fotoaparát zachytil Pavla Klečku (alternuje Martin Hruška), v dalších postavách se na jevišti na zkoušce vystřídali také domácí sólisté opery, Maršálek Miloslava Veselého i Káča Ivy Hošpesová.

Hrajeme od 26. 6 do 15. 7. 2013 (rezervace vstupenek ZDE)

Jan Kříž
Pavle Klečka
Jan Kříž, Iva Hošpesová
Miloslav Veselý, Radka Fišarová

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů