Starosta: Jandák navrhne delší lhůtu k odstranění krumlovské točny

Tweetněte nás!
ČESKÉ BUDĚJOVICE/ČESKÝ KRUMLOV 15. září (ČTK) - Ministr kultury Vítězslav Jandák dnes přislíbil starostovi Českého Krumlova Františku Mikešovi, že navrhne prodloužit lhůtu k odstranění otáčivého hlediště ze zahrady českokrumlovského zámku. Točna musí zmizet v roce 2006, protože se podle památkářů v této podobě do parku nehodí. Mikeš odhaduje, že bude možno lhůtu prodloužit o tři až pět let, řekl ČTK. "Dohodli jsme se, že pan ministr podepíše návrh na prodloužení lhůty do doby, než bude možné instalovat zařízení nové," řekl ČTK Mikeš. Tím podle něj město získá čas pro svůj projekt a výrobu nového, subtilnějšího zařízení, jímž chce nahradit dosavadní točnu. Českokrumlovský starosta dnes v Praze představil ministrovi studii demontovatelné točny, která by nynější konstrukci v zahradě nahradila. Projekt počítá s tím, že zařízení bude sloužit jen v létě a na zimu bude rozebráno. Náklady na stavbu konstrukce by dosáhly osm až 20 milionů korun, vstřícným krokem vůči památkářům podle starosty je, že to nebude trvalý zásah do zahrady.
Nyní existují tři projekty, co dál s krumlovskou točnou. Budějovice usilují o stavbu v parku Stromovka, společnost Dragonart chce vybudovat divadlo v bývalém zahradnictví za českokrumlovskou zámeckou zahradou a krumlovská radnice usiluje o stavbu nové točny přímo na místě té současné. Má už na toto téma architektonickou studii za 140.000 korun. Jandák je podle Mikeše návrhu českokrumlovské radnice nakloněn, neboť zámeckou zahradu považuje za neopakovatelné prostředí. Navíc každé jiné zařízení bude dražší a není jisté, že do nového prostředí budou chodit lidé. "Ať se to přemístí kamkoli jinam, už to nikdy nebude ten kulturní projekt, jako je to dnes," řekl ČTK Mikeš.
Českokrumlovská točna je v barokní zahradě, jež je společně s Českým Krumlovem zapsána do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Mezinárodní dohoda mezi státem a UNESCO vyžaduje, aby otáčivé hlediště, které není původní součástí historického areálu, ze zahrady zmizelo. České Budějovice proto loni při jejím přebírání od státu podepsaly smlouvu, podle níž točnu po sezoně 2006 odstraní. Alena Binterová mol

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů