Proběhlo výroční setkání s desítkou partnerských divadel v Portugalsku

Rok je naše divadlo součástí mezinárodního projektu Platform Shift +, který vznikl jako platforma pro výzkum divadelní tvorby pro teenagery a zapojení digitálních technologií do tvorby pro tuto publikum.

Několikrát ročně se tak naše Malé divadlo, které se tvorbou pro mladé publikum programově zabývá, setkává s desítkou evropských divadel z Velké Británie, Německa, Francie, Portugalska, Estonska, Norska, Maďarska a Itálie, aby společně hledali nové cesty současného jevištního umění. 

Jedno z prvních setkání všech zúčastněných divadel proběhlo v lednu právě v Českých Budějovicích. První rok spolupráce nyní uzavřelo červnové výroční setkání v Portugalsku, kde každé z divadel prezentovalo koncepty inscenací, které budou v rámci projektu příští sezónu realizovány. 

Malé divadlo na projektu v průběhu celého roku pracovalo společně se studenty Gymnázia v České ulici. Společně se rozhodli nahlížet na současnou mladou generaci skrze místo v Českých Budějovicích, které ona sama považuje za svůj rajón - Sokolský ostrov. Po několik měsíců přímo na Sokoláku oslovovali náhodné lidi a sbírali od nich příběhy, ze kterých nyní sestavují koláž života jedné generace jednoho města. 

Svůj koncept budou nyní propojovat s koncepty ostatních divadel a v květnu příštího roku uvedou výsledný tvar na repertoár Malého divadla. Další rok spolupráce pak uzavře festival všech takto vzniklých inscenací v Budapešti.

Týdenní setkání v portugalském Teatro O Bando patřilo kromě prezentace prací všech divadel také konferencím a workshopům s předními odborníky na využití digitálních technologií v divadle. Pozvání přijal například Friedrich Kirschner, který se zabývá digitálními technologiemi v loutkářství, nebo Sarah Ellis, která pracuje jako digitalproducer v Royal Shakespeare Company. 

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů