Naši nejmilejší diváci,

rok nám uplynul jako voda a řada věcí se v naší společnosti proměnila a řada zůstává neměnná. Jelikož naše divadlo věří v progres a zároveň poučení se z minulosti, připravili jsem pro Vás na sezónu 2018/19 nejenom osvědčené pohádkové tituly pro nejmenší, ale i nová a neokoukaná témata pro starší děti a teenagery. Zároveň se nebráníme ani dospělému divákovi, protože svět, kde si umí hrát nejenom děti, má stále ještě velkou šanci.

Uvědomujeme si i naši veřejnoprávní výchovnou funkci, proto chceme s našim většinovým dětským divákem řešit témata, která se jich bezprostředně dotýkají, a tím v nich (a v nás) probouzet myšlenkovou a názorovou aktivitu. Prostě chceme, aby náš divák měl názor na to, co děláme.

Ověřila se nám vzájemná spolupráce s ostatními soubory JD, dalšími organizacemi a hosty, proto v ní plánujeme pokračovat i nadále - viz. společná inscenace s ateliérem 3D, zakončení čtyřletého projektu 10 evropských divadel Platform Shift+, participace s činohrou JD na velkém koprodukčním letním plenérovem projektu atd.

V příští sezóně se také definitivně rozloučíme s některými z našich velmi úspěšných inscenací, abychom mohli udělat prostor novým. V první polovině sezóny budete moci naposledy navštívit Filmmakery, Dalskabáty, hříšnou ves a již téměř legendárního Ježíška Superstar. Těšíme se, že v pokračující sezóně vzniknou tituly, které na tyto naše oblíbené “pomohou zapomenout”:

Čekají nás čtyři nové inscenace opět kompletně pokrývající naši diváckou adresu - od 3 let, od 9 let, od 10 let a od 13 let. Dvě z těchto premiér budou součástí cyklu “Český rok” ke 100letému výročí založení republiky, který jsme již otevřeli v předcházející sezóně 2017/2018 (Čechomoří, Bruncvík) a cyklus zakončíme v sezóně následující.

Tradičně první premiéra sezóny bude patřit autorskému týmu Janka Lesáka. V inscenaci To, co žíje pod tvojí postelí budeme analyzovat strachZůstaňte pod peřinou! Buďte potichu! Ať se stane cokoliv, nehýbejte se! Tímto titulem bychom chtěli navázat na velmi úspěšnou Etiketu pro sígry, se kterou jsme se v loňské sezópo téměř 100 reprízách rozloučili. Školní prostředí sice vyměníme za jiné, ale cílovou diváckou skupinu stejně jako inscenační tým ponecháme. To, co žije pod tvojí postelí od konce října 2018 na repertoáru Malého divadla.

V listopadu přibude do programu pohádkový titul pro nejmenší s loutkami, po kterém řada našich tradičnějších diváků volá. Malé divadlo na nejmenšího diváka rozhodně nezapomíná (Radovanovy radovánky, Všechno, co jste nechtěli vědět…, Ježíšek Superstar, Bruncvík), stejně tak i na tradiční práci s loutkami (Karel-táta vlasti, Radovany radovánky, Bruncvík, Lajka vzhůru letí). Proto (avšak nejenom proto) uvedeme loutkové dobrodružství na motivy známé pohádky Boženy Němcové s názvem O Palečkovi. Do Malého divadla se po nějakém čase vrací režírovat bývalý umělecký šéf Zdeněk Jecelín, který chce inscenaci věnovat nejenom všem našim malým divákům, ale i svojí tříleté dceři.

Třetí premiéra bude určená pouze školním skupinám a vzniká v úzké spolupráci s Ateliérem 3D - lektorským a edukativním oddělením JD. Dělej, sdílej! bude interaktivně-vzdělávacím představením využívajícím velmi zajímavé techniky divadla fórum. V rámci tohoto formátu má divák prostor aktivně řešit problém titulní postavy a možnost společně ve skupině za asistence školeného lektora její problém vyřešit, nebo alespoň nabídnout možnosti řešení. V našem případě bude tím problémem kyberšikana - dle aktuálních průzkumů jeden z nejpalčivějších sociálně patologických jevů na našich základních školách. Tohoto nelehkého úkolu připravit a zaškolit herce v technice divadla fórum se ujala zkušená odbornice - Michaela Váňová - vedoucí lektorského oddělení pražského divadla Minor. Dopolední představení vždy pro maximálně dvě školní skupiny začneme uvádět od února 2019.

V poslední premiéře sezóny se Janek Lesák vrátí se svým tvůrčím týmem, aby nám poradil, jak přežít zombie apokalypsu. Čeká nás hold B-kultu a všem živým mrtvým. Pokud jste si oblíbili Filmmakery, bude to inscenace vám šitá na míru. Mrtví začnou vstávat z hrobů od 13. dubna 2019.

Poté nás již tradičně v závěru sezóny začnou čekat projekty odehrávající se v plenéru, nebo mimo budovu Malého divadla. Spolu s činohrou JD jsme vstoupili do velmi zajímavého imerzivního divadelního projektu, který by se měl odehrávat od soumraku do úsvitu a kdy se divák pohybuje v rámci jevištního prostoru zcela svobodně a sestavuje si příběh a smysl celé inscenace na vlastní pěst - Camp Q.

V létě se můžete dále těšit, že se v zahradách před Otáčivým hledištěm v Krumlově opět objeví prehistoričtí ještěři ze Ztraceného světa, stejně jako vyjedeme do ulic s pouliční verzí loutkového Bruncvíka aneb Jak lev do znaku přišel.

…a pak vstoupíme do jubilejní sezóny, kdy Jihočeské divadlo slaví 100 let a naše Malé divadlo 70 let nepřetržitého fungování!

V průběhu celé sezóny si s námi můžete zahrát GAME - participační divadlo pro 52 hráčů.

Co tomu říkáte? Jaký názor na Malé divadlo máte vy…? Přijďte si ho udělat!

Těšíme se na vás! 

Petr Hašek
umělecký šéf souboru Malého divadla

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů