Prodaná nevěsta

Má vlast

OPERETA GALA #1

Kominíček

Bedřich Smetana

komická opera
Premiéra: 12. 10. 2018

Partnery inscenace jsou: Národní podnik Budějovický Budvar a Auta Borek.

Smetanova anekdota o nevěstě, kterou ženich prodá sám sobě, patří mezi nejúspěšnější komické opery. Byla zkomponována původně jako zpěvohra s mluvenými dialogy a sám skladatel ji označil jako „hračku“, kterou vnímal jako vítané rozptýlení od vážných oper. Přesto se nerodila snadno a Smetana svůj osobitý „národní styl“ cizeloval pečlivě a až čtvrtá verze opery se stala verzí finální. „Prodanka“, jak jsme si ji familiárně překřtili, už od doby svého vzniku před více než 150 lety symbolizovala příslovečnou českou hudebnost a smysl pro humor. Smetanovy veselohry však vedle komiky obsahují vždy i velkou dávku niterného citu a lyriky, srozumitelné snad každému, kdo chce tento jedinečný hudební dar přijmout a radovat se z něho. Prodaná nevěsta je nejen zakladatelským dílem národní české opery, ale také stále životnou, laskavou i trochu sebeironickou hudební komedií, stále atraktivní pro diváky napříč věkovým spektrem. Patří zaslouženě ke zlatému fondu české i světové opery. Na repertoár opery JD se vrací po více než dvaceti letech v hudebním nastudování Maria De Rose a režii mladého talentovaného režiséra Marka Mokoše. Roli Mařenky ztvární renomovaná sopranistka, rodačka z Vidova, Jana Šrejma Kačírková v alternaci s naší kmenovou sólistkou Kateřinou Špilauer Hájovskou.

Upozorňujeme diváky, že se v představení používá stroboskop.

Bedřich Smetana


Premiéra: 28. 10. 2018

Jihočeské divadlo ve spolupráci s městem Českém Budějovice pořádá slavnostní koncert ke stému výročí vzniku samostatného Československého státu.

Žijeme v krajině utvářené Vltavou a Dunajem, která je geografickým i kulturním srdcem Evropy. Koncertem se snažíme připomenout pestrý hudební život dokreslující historicko-kulturní podhoubí vzniku samostatného Československého státu před 100 lety.

Československo bylo vyhlášeno 28. října 1918. Jeho hranice byly vymezeny mírovými smlouvami
a z nich vycházejícími rozhodnutími v rámci versailleského mírového systému.

První souborné provedení celého cyklu Má vlast se konalo 5. listopadu 1882 v Praze na Žofíně.
Dílo vzniklo v době dozvuků českého národního obrození, postupně se z něj stalo jedno z vrcholných děl české klasické hudby. Má vlast se každoročně hraje například jako první zahajovací dílo na festivalu Pražské jaro a 28. října v den české státnosti.
 


Premiéra: 19. 11. 2018

První z plánovaného cyklu koncertů, které nás budou čas od času provázet světem operety, se obrací přímo k její kolébce, do Francie, a také k jejímu otci Jacquesu Offenbachovi (1819 – 1880), jenž v této sezóně oslaví své 200. narozeniny. Těžko ovšem říci kde, zda v hudebním nebi, nebo raději ve svém veselém „podsvětí“. Nejen Offenbachem je však opereta živa, v pořadu zazní i řada dalších, známých i méně známých vybroušených klenotů francouzské provenience (Hervé: Mam‘zelle Nitouche, Lecoq: Giroflé-Girofla). Návštěvníci se mohou těšit na vynikající kmenové sólisty opery JD i zajímavé hosty. Orchestr opery JD vystoupí pod taktovkou Martina Peschíka.
 

Benjamin Britten

rodinná opera
Premiéra: 8. 2. 2019

Tato opera je určena pro dětské i dospělé účinkující stejně jako diváky. Do první části nazvané Zahrajem si operu! (Let’s Make an Opera!) je zapojeno i publikum a v průběhu hry se tvoří a zkouší opera, která se ve druhé části odehraje. Jejím hlavním hrdinou je malý Sam, kterého kominický mistr (Černý Bob) využívá k čištění komínů tam, kam by se dospělý nedostal. Sam uvízne v komíně a děti hrající si v pokoji na schovávanou ho zachrání a pomůžou mu se před Černým Bobem schovat a nakonec uniknout. Autor Benjamin Britten patří vedle Henryho Purcella, Ralpha Vaughana Williamse a Edwarda Elgara k nejvýznamnějším britským skladatelům, ale také mezi nejvíce ceněné autory hudby 20. století, vedle Stravinského, Schönberga, Bartóka, Ravela, Janáčka a dalších. V řadě jeho světoznámých oper zaujímá Kominíček (The Little Sweep) zvláštní místo. Ačkoli měl jinak komplikovaný Britten vždy k dětské duši blízko, opera, jež by takto cílila na dětské publikum, je v jeho tvorbě ojedinělá. Inscenace se zhostí režisér a umělecký šéf souboru Malého divadla Petr Hašek.

více > >více > >více > >více > >

Evita

  

Andrew Lloyd Webber, Tim Rice

muzikál
Premiéra: 29. 3. 2019

Kdyby slavnou autorskou muzikálovou dvojici Webber – Rice nezaujal životní příběh Evy Marie Duarte de Perón, narozené 7. května 1919, patrně by tato druhá manželka argentinského prezidenta Juana Peróna byla známá jen historikům Latinské Ameriky. Její charizma, které jí dopomohlo z chudého venkova na post první dámy země a povýšilo ji na novodobou ikonu, se přeneslo i do světoznámého muzikálu. Ten od premiéry v londýnském West Endu v roce 1978 získal celosvětovou oblibu a dočkal se i filmové podoby s popovou ikonou Madonou a Antoniem Banderasem v hlavních rolích. Po sametové revoluci zdomácněl i na tuzemských scénách, zejména díky znamenitému překladu Michaela Prostějovského.

  
více > >  
© 2002 - 2018 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů