Maringotka Malého divadla

Dobrý proti severáku

Bačkorové

Nuda!


Premiéra: 29. 5. 2019

Interaktivní vizuálně-zvuková instalace
70 let výročí vzniku Malého divadla v Českých Budějovicích


Autoři projektu: Veronika Poldauf Riedlbauchová, Jan Čtvrtník a Klára Hejlková

Co se stane, když se spojí genius loci maringotky po slavném loutkářském rodu Kopeckých, loutky ze starých inscenací Malého divadla a nová zvuková technologie schopná simulovat 3D prostor?
Nechte se přenést do zcela svébytného světa, v němž zažijete divadelní vzpomínky doslova na vlastní kůži! Autentický zážitek, určený právě a jen jednomu divákovi, je umožněn díky tzv. binaurálnímu zvuku. Specifičností jeho nahrávání je způsob simulace prostorového vnímání, podobný 3D efektu, tedy snímání zvuku napodobující lidské ucho. A proto podlehněte zážitku, v němž se stírá hranice mezi iluzí a skutečností!
Interaktivní vizuálně-zvuková instalace v maringotce je inspirována historií a inscenacemi Malého divadla v Českých Budějovicích a vytvořena u příležitosti 70 let jeho výročí. Je určena pro diváky od 12 do 99 let.

 

Daniel Glattauer, Ulrike Zemme

adaptace milostného románu v e-mailech
Premiéra: 18. 10. 2019

Emmi chtěla přes internet zrušit předplatné časopisu Like. Kvůli překlepu ale její e-mail dostane Leo Leike. Takhle začne nezvyklá korespondence, umožňující zcela nezávazné, a možná právě proto velmi intimní sbližování. Jak tento virtuální vztah začíná nabývat na intenzitě, přichází nevyhnutelná otázka – setkat se, nebo ne? Vydrží milostné city, které vzplály ve virtuálním světě, realitu? Rakouský román z roku 2006 se stal bestsellerem, neméně úspěšná pak byla i jeho divadelní verze. 

Miro Gavran

komedie
Premiéra: 25. 10. 2019

Učitelka Anna žije se svým druhým manželem v malém bytě. Peněz není nazbyt, ale jsou spolu šťastní. Jenže pak je z vězení náhle propuštěn Annin první manžel, který, jak se ukázalo, byl odsouzen omylem. Teď nemá kam jít, a tak se pochopitelně vrací do svého. Jenže v jeho pantoflích už se zabydlel manžel číslo dvě! Začíná absurdní soužití bez vyhlídky na změnu. Muži se mohou zabít nebo – skamarádit. A pak se objeví ještě jedna žena…

Překlad: František Karoch. 

Janek Lesák & Natálie Preslová


Premiéra: 2. 11. 2019

Co bychom rozhodně neměli dělat, když se nudíme: Hrát si s ohněm. Skočit z útesu do vody. Sjet kopec na sáňkách hlavou dopředu. Svézt se na řídítkách. Vypít maggi. Vyhloubit díru do zdi a utajit ji před učitelem. Olíznout žábu. Vyrobit si domácí ohňostroj. Strkat různý věci do mikrovlnky a čekat, co se stane. Sestrojit vlastní lítající stroj a zkusit ho. Prozkoumat popelnice. Slepit si vteřiňákem všechny prsty k sobě. Nechat v mrazáku vybouchnout flašku vody. Rozbít okno kamenem. Vyrýt něco (sprostýho) do lavice kružítkem. Nalepit kamarádovi na záda cedulku.

Tak nic takovýho nedělejte. My to v tomhle představení taky dělat nebudeme. Fakt ne. Opravdu. Nekecáme. Ani trošku.

…dobře, trošku možná jo.

Úplně nudná show odehrávající se po mnoho let ve školních lavicích. 

Představení je určeno pro věkové kategorie 6+!

více > >více > >více > >více > >

Dalibor

Zadržitelný vzestup Artura Uie

Inscenační porada

Útěk do Egypta přes Království české

Bedřich Smetana

historicko-romantická opera
Premiéra: 21. 11. 2019

Divadelní areál Bouda - Mariánské náměstí České Budějovice 

Verze Miloše Formana s novým libretem Pavla Drábka.
Hrdinský, tragický příběh o vzpouře proti moci, mstě, přátelství, lásce a rytířské cti. Existence prvního a dosud jediného profesionálního divadla v jižních Čechách byla odstartována uvedením Dalibora 6. září 1919. Po 100 letech otevíráme jubilejní sezónu opět touto Smetanovou operou, v provizorním prostoru Boudy, který je připomínkou naděje pro novou éru. Výlučně pro tuto slavnostní příležitost a tento prostor připravujeme inscenaci podle adaptace legendárního českého režiséra, držitele dvou Oscarů, Miloše Formana a v hudebním nastudování Maria De Rose a režii Tomáše Studeného. Třetí Smetanova opera vychází ze známé pověsti o Daliboru a zazněla poprvé u příležitosti položení základního kamene Národního divadla. Její uvedení je tak na místě, kde bylo položeno již dokonce několik základních kamenů zatím stále nepostavené divadelní budovy, více než symbolické. Podobně Dalibor je dosud nerealizovaným projektem Miloše Formana. Ten původně plánoval své pojetí uvést na scéně Národního divadla 17. listopadu roku 2000, součástí záměru bylo i nové libreto opery. Pro vlnu nevole ze strany tehdejších konzervativců však Forman nakonec od projektu ustoupil. Smetanův Dalibor je po hudební stránce jednou z nejkrásnějších českých oper. Nese v sobě zakódovaný mýtus o svobodě, téma individuální vzpoury i silný milostný příběh. V titulní roli rebelujícího rytíře vystoupí fenomenální slovenský tenorista Titusz Tóbisz, známý zdejšímu publiku již svým nezapomenutelným ztvárněním Lacy v Její pastorkyni.

Autorem nového libreta je teatrolog, anglista, překladatel a autor několika operních libret, Pavel Drábek, dnes působící jako profesor dramatu na University of Hull.

Bertolt Brecht

politická komedie
Premiéra: 28. 11. 2019

Divadelní areál Bouda - Mariánské náměstí České Budějovice 

Arturo Ui je obratný a všehoschopný člověk, bohatství už má, takže teď touží po moci. Po moci, která by mu zajistila nerušenou prosperitu. Krok za krokem budete sledovat, jak roste jeho vliv, jak se mu daří manipulovat politiky, korumpovat tisk, policii i soudy a postupně ovládat celou zemi. Jeho vzestup je stále nebezpečnější a nebezpečnější, dá se ještě zadržet?

Štěpán Benyovszký, Marek Svobodník, Ondřej Vinklát

Taneční show aneb Divadlo o divadle
Premiéra: 12. 12. 2019

Divadelní areál Bouda - Mariánské náměstí České Budějovice 

Vymyslet představení k výročí 100 let od založení místního divadla není nic jednoduchého. Premiéra se blíží a přitom se velkoryse naplánovaný koncept představení hroutí režisérovi pod rukama. Pak se zhroutí i režisér. Přijde nový, s novým konceptem, ale ten nepřečká ani první zkoušku. Řediteli divadla už pomalu tečou nervy a sahá ke stále drastičtějším řešením.

Bude z toho nakonec velkolepý kostýmní balet, progresivní minimalistické dílo nebo lidová zábava s dechovkou? Který z tvůrců prosadí svou vizi? Podaří se udělat vůbec něco? A co je na těch stech letech divadla nakonec opravdu důležité?

Preussler - Maksymov - Hašek

sváteční rodinný zážitek se špetkou sebezpytu
Premiéra: 19. 12. 2019

Divadelní areál Bouda - Mariánské náměstí České Budějovice 

Sváteční rodinný zážitek se špetkou sebezpytu, vůně jehličí a tradiční české dechovky světového formátu.

Věřte tomu nebo ne, za oněch svatých dob vedla nejkratší cesta z Betléma do Egypta přes Království české. A přesně tudy prchají Marie a Josef s Ježíškem. Nemají peníze ani doklady. Ale co jiného jim zbývá, když v Betlémě už není bezpečno? Mezitím král Herodes posílá telegram císaři Františku Josefovi, ve kterém žádá o pomoc při stíhání podezřelé trojice osob. Dostihnou je pekelné síly spolčené s celní správou c. k. mocnářství?

Svérázný satirický divadelní apokryf o zápasu prostých lidí s byrokratickým aparátem, stejně jako velký univerzální příběh o souboji dobra se zlem. Divadlo pro celou rodinu ve sváteční čas.

více > >více > >více > >více > >

Nesmír

Nabucco

Společenstvo vlastníků

Invisible Man

Dan Kranich, František Hnilička & kolektiv


Premiéra: 17. 1. 2020

Kapitánův deník, hvězdné datum 1234. Požár ve strojovně byl konečně uhašen. Na Můstku už je klid....na rozdíl od I.P.Pavlovy. Interferometry ukazují amplitudu 893/12 a ionizaci světelného toku na bodu subatomizačním 275,83. Jinými slovy je klimatizace zapnutá. Na stanici SuperNova běží poslední 386,497tý díl Ordinace. Náš android se opět pokazil a zamrznul, ani naši předkové s tímhle určitě neměli problém. Temná hmota stále uniká z našich toalet, ale my už se pomalu blížíme k planetě X a k největšímu úkolu v dějinách vesmíru!
Staňte se svědky odhalení tak velkých, že je musíme uvádět na malé scéně. Vesmírný muzikál kde se bourají čtvrté dimenze i čtvrté stěny. Start za 10...9....

Giuseppe Verdi

dramatická opera s biblickým námětem
Premiéra: 31. 1. 2020

Krále, jenž se prohlásil za boha, pokořila otrokyně. Význam svobody a lidskost doceníme často až tehdy, když se obojího nedostává. 

V řadě verdiovských operních hitů nastudovaných pod taktovkou generálního hudebního ředitele opery JD Maria De Rose (Rigoletto, Aida, Trubadúr, Traviata) chybí dosud na repertoáru titul Nabucco, Verdiho třetí opera, která znamenala zásadní zvrat v autorově tvorbě i osobním životě. Libreto Temistocla Solery volně zpracovává starozákonní příběh o osvobození Židů z babylonského zajetí králem Nebukadnesarem II. (v italštině zkráceně Nabucco) ze 6. stol. před Kristem. V opeře se objevují nadčasová témata, která ani dnes neztrácejí nic ze své naléhavosti, do dějin se však Nabucco zvlášť nesmazatelně zapsal hlavně sborem zotročených Židů „Va, pensiero sull´ ali dorate“ (Leť, myšlenko, na zlatých křídlech) ze třetího dějství opery. Jeho melodie se brzy rozletěla do celého světa a svou prostou krásou umocněnou dramatickou situací a sborovým zpěvem budí dodnes v každém posluchači právem nadšení. Jméno všestranně talentované režisérky Veroniky Poldauf Riedlbauchové po mimořádně úspěšné Traviatě slibuje opět originální a silnou inscenaci, plnou výrazných, emočně působivých obrazů, v duchu italského rčení „Che fata nuova“ (Jak je to nové), jež provázelo první uvedení Nabucca v milánské La Scale 9. března 1847. 

Jiří Havelka

satirická komedie
Premiéra: 21. 2. 2020

Střecha potřebuje kompletní renovaci, protože padají tašky a ohrožují chodce. Světlíky hnijí. V domě není výtah a nutně se musí udělat nový plynový rozvod. A ve fondu oprav je všehovšudy sto padesát tisíc. Takže návrh na odprodej půdních prostor se zdá být skvělým řešením. Ale ouha, názory členů SVJ se výrazně rozcházejí… Cenami ověnčená hra odhaluje na půdorysu domovní schůze o naší společnosti mnohem víc, než by nám bylo milé.

Janek Lesák & Natálie Preslová


Premiéra: 29. 2. 2020

Neviditelnost existuje. Jsou všude kolem nás. Nevšimnete si jich na ulici, nezavadíte o ně pohledem, ani když sedí přímo naproti vám. Seznamujete se s nimi, ale oni tvrdí, že se přece už dávno znáte. Jejich obličej zapomenete v tu vteřinu, kdy od vás odvrátí zrak. A právě o nich bude tenhle příběh.

Inspirováno skutečnými deníkovými záznamy pana N. O. Bodyho z roku 1906, nalezenými v jeho pozůstalosti. 

Představení je určeno pro věkové kategorie 8+!

více > >více > >více > >více > >

Tajemství

Rádio Svobodná Bystrouška

Zabiják Anders

Holky a kluci

Bedřich Smetana

komická opera
Premiéra: 6. 3. 2020

Cituplná komedie o velkých i malých tajemstvích a hledání opravdových pokladů. Přenesená inscenace z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. 

Předposlední dokončená opera již těžce nemocného Bedřicha Smetany na libreto Elišky Krásnohorské bývá považována za jeho nejlepší jevištní dílo. Její síla je v nezdolném temperamentu, citovosti a především svrchované muzikalitě. Smetana se dokázal s nebývalým pochopením vcítit do každé postavy i situace a svou hudbou modelovat nejniternější stesky i radosti, konflikty i vášně. Spřízněnou duši v tomto ohledu nalezl i v Elišce Krásnohorské: „Hledám vždy v komice také onen hlubší humor, který má svůj kořen v záhadách citu, v nitru lidském…“

Tajemství je opera o zatrpklém muži, který se nedokáže vypořádat s pocitem křivdy z ponížení a hořkosti z nenaplněné lásky. Ale cesta ke smíření je po dvaceti letech zarostlá všelijakým trním. Na povrch vyplouvají staré křivdy, osočování a naschvály. Až sestup do temnoty podzemí pohne Kalinu k prohlédnutí a pochopení, co je jeho skutečným a nejcennějším pokladem.

Inscenace měla původní premiéru 27. 4. v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě a byla s úspěchem uvedena i na festivalu Smetanova Litomyšl 24. 6. 2017.

Štěpán Benyovzský a Petr Zuska


Premiéra: 20. 3. 2020

Netradiční ztvárnění známého lyrického a humoristického příběhu o nezkrotné, vychytralé lišce vychází ze spojení pohybového divadla a hlasu Karla Högera, který původní příběh Rudolfa Těsnohlídka namluvil. Přeneseme se do nahrávacího studia šedesátých let, kde se působením autentického vyprávění odehrávají nečekané výjevy z komických i vážných liščiných dobrodružství. V průběhu rozhlasovo-pohybového vyprávění se Bystrouška pomalu povznáší nad každodenní potřebu přežití, porovnává světy lidí a zvířat a hledá opravdové porozumění koloběhu života, ve kterém každý jednou „zhlópne láskou“.

Jonas Jonasson

komedie od autora Stoletého staříka
Premiéra: 3. 4. 2020

Zabiják Anders je první den na svobodě a potřebuje práci. Toho využije mladá farářka, která je kvůli svému ateistickému smýšlení na dlažbě, a společně s trochu bezprizorním hotelovým recepčním rozjedou báječný byznys. Vraždy jdou na odbyt, ale pak se zabiják Anders rozhodne polepšit. Farářka a recepční mají sice kvůli nevyřízeným objednávkám na krku podsvětí, ale v hlavě se jim začíná rýsovat nový podnikatelský záměr…

Dennis Kelly

drama
Premiéra: 24. 4. 2020

Muž a žena se nečekaně seznámí ve frontě na letišti. Vášnivě se do sebe zamilují. Pak přijde manželství, dítě, dům, problémy v práci…A city se mění. Sluncem prozářená idyla se mění v děsivou noční můru…jaká je cena za to, že potkáte „muže svého života“?

více > >více > >více > >více > >

Wintonův vlak

  

Mario De Rose

nová opera o lidskosti a hrdinství
Premiéra: 6. 5. 2020

Nová opera o lidskosti a hrdinství v kritických okamžicích.

Motto: „Ignis aurum probat miseria fortes viros.“
(Zlato se pozná v ohni, stateční lidé v neštěstí.)
Seneca

Opera o lidech, kteří našli sílu vystoupit z řady a pomohli tam, kde mnozí jiní ubližovali, nebo měli strach. Inspiruje se životem sira Nicholase Wintona, který v roce 1939 zachránil 699 československých židovských dětí a stal se tak jedním z nositelů světla v časech temnoty.

Inscenaci připravujeme v koprodukci s Dolnobavorským zemským divadlem v Pasově v režii jeho intendanta Stefana Tilcha. Devadesátiminutové dílo, jehož libreto i hudbu napsal Mario De Rose, s dramaturgickým přispěním Pavla Drábka a Simony Petrů, se skládá ze tří částí. První, Conditio humana (Lidská podstata), je o zranitelnosti, slabinách a náchylnosti k ubližování, druhá, Horror noctis (Děsy noci), o zdánlivě nekonečné temnotě, a poslední, Lux (Světlo), je o jiskrách naděje, okamžicích, kdy se rozhodneme změnit běh věcí, a konečně o návratu k toleranci, laskavosti, úctě, osobním svobodám a lidským právům. V opeře se v dramatických situacích prolínají historické momenty s fragmenty z klasické evropské literatury zpívanými v původních jazycích.

Wintonův vlak je poctou těm mnoha známým i zapomenutým hrdinům, kteří se dali všanc a přispěli k tomu, aby svět byl o něco laskavější místo k životu.

  
více > >  
© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů