Rusalka

/ Otáčivé hlediště

Antonín Dvořák

opera premiéra: 17. 7. 2014
Tweetněte nás!

Dvořákova nejkrásnější opera nezazní nikde lépe, než před Otáčivým hledištěm. Současné ztvárnění tohoto hudebního klenotu mělo svou premiéru v roce 2014 v režii jednoho z nejvýraznějších českých operních tvůrců Jiřího Heřmana a pod taktovkou generálního hudebního ředitele opery JD Maria De Rose. Tato inscenace se zařadila k nejoriginálnějším divadelním projektům před Otáčivým hledištěm.

Možnost sledování titulků (CZ, EN, DE), informace a stažení ZDE.

Dokumenty
Tisková zpráva
Plakát k představení
Ivan Pinkava / Robert V. Novák
Z médií
Rozhlas.cz
14. 7. 2018
idnes.cz
11. 7. 2018
Kulturne.com
9. 7. 2018
Haló noviny
9. 7. 2018
Innside
listopad 2017
Operaplus.cz
12. 8. 2017
Operaplus.cz
Scéna.cz
8. 8. 2016
Deník
8. 8. 2016
Der-neue-merker.eu
5. 8. 2015
Scéna.cz
10. 8. 2015
Operaplus.cz
4.8.2015
Scéna.cz
27. 7. 2015
Rozhlas.cz
11. 6. 2015
Eurozpravy.cz
5.2.2015
Aktualne.cz
4.2.2015
Ceskatelevize.cz
4.2.2015
Deník.cz
5.2.2015
idnes.cz
5.2.2015
Blesk.cz
5.2.2015
Novinky.cz
4.2.2015
Deník
5.2.2015
Operaplus.cz
4.2.2015
Divadelni-noviny.cz
4.2.2015
Informuji.cz
4.2.2015
Harmonie
1/2015
MF dnes
29.12.2014
Topzine.cz
16.7.2014
 
Choreografie Jan Kodet
Sbormistr Martin Veselý
Hudební příprava Lilia Červená
Představení řídí Michaela Freudenschussová
Text sleduje Lucie Bicanová

 

V tomto představení jsou použity repliky střelných zbraní a střelba.

 Foto / Michal Siroň

Z vašich ohlasů
Přidejte svůj ohlas

Rusalka, 11. 7. 2018

Vážený pane Studený, vážený pane Řihoute, zdravím Vás oba z Prahy. Dovoluji si velmi srdečně poděkovat za možnost díky Vám navštívit včera večer představení opery Rusalka na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Přestože počasí slibovalo zlobení, nakonec vše dobře dopadlo, jen ke konci nepatrné mrholení, což všichni účinkující zvládli bravurně. Byli jsme s manželkou skutečně velmi potěšeni, prostor pro toto téma sugestivní, a zpěváci i orchestr byli vynikající. Vzpomněl jsem si na svou poslední návštěvu u Vás v divadle letos na jaře, kdy jsem hovořil o svém prvním setkání se zpěváky Simonem Keenlysidem a Štefanem Kocánem v Praze ve Smetanově síni. To jsem nečekal, že Štefan Kocán vezme roli vodníka. Bravo, byl skutečně výborný; ovšem Rusalka ani všichni další zpěváci za ním nezaostávali, krásné a velké hlasy. Tanečníci i koník byli též skvělí; prostě celé představení nám udělalo velkou radost :-). Ještě jednou velmi děkuji a přeji další úspěšná letní představení. Se srdečným pozdravem Jiří Petr

Rusalka, 14. 8. 2017

V moderní verzi Rusalky v režii Jiřího Heřmana a hudebním nastudování Maria De Rose v otáčivém divadle v Českém Krumlově podle mě vynikla Jana Šrejma Kačírková svým úchvatným hudebním projevem a jako jedné z mála v této inscenaci jí bylo také velmi dobře rozumět a také neuvěřitelně lehce zvládala všechny fyzicky náročné přesuny po zdejším rozsáhlém otevřeném jevišti. Bohužel, také patřím mezi příznivce původního klasického pohádkového pojetí, takže inovativní režijní záměr mi už tolik nesedne, zejména v projekci lesních žínek do role lehkých žen, stejně tak jako zkrácení partu Ježibaby, které navíc v podání Denisy Hamarové nebylo místy vůbec rozumět. Nerozumím použití kulis zámku pro party v klasické verzi realizované v jezírku. Zdá se mi to hodně zvláštní, zejména, když kolem je tolik krásných přírodních scenérií. Proč princ umírá za stolem, který dokonale brání objetí zakleté Rusalky zpívající svou modlitbu, je otázkou zapadající spíš do reálného života než do mystiky, o níž bezpochyby režie usilovala…
Jaroslava Ambrožová

Rusalka, 7. 11. 2016

Středa 10.08. 2016 - Profesionální, naprosto nádherné představení. Kdo nebyl-musí vidět!
Radek Pumr

Rusalka, 18. 8. 2016

V sobotu som po dlhom ocakavani konecne videl Rusalku pred otacavym hladiskom. Pocasie vyslo, skutocny mesiacik spoluucinkoval a neskryval sa za mrakmi a rezia Jiriho Hermanna, ktora bola pre mna hlavnym lakadlom nesklamala, ale este predcila ocakavania.. Krasne vytvarne riesenie, zrozumitelne prerozpravanie a interpretacia pribehu.. vhodne pre novacikov a zaujimave aj pre skusenejsich divakov. K tomu velmi dobre spevacke obsadenie. Dakujem za jedinecny zazitok
Peter Valko

Rusalka, 10. 8. 2015

Děkuji opernímu ansámblu za krásný zážitek z hudebního a pěveckého provedení (zvláště Rusalka, Vodník, tři žínky). Chápu, že každá tvůrčí generace usiluje o osobitý interpretační přístup ke klasice, jestli jsou to v případě Rusalky striptérky a dominy - budiž. Zažila jsem už horší věci.  Se zavřenýma očima to byl úchvatný dojem, nádhera.
Marcela Bergerová

Rusalka, 10. 8. 2015

Naprosto úžasný zážitek, jsem ráda, že toto divadlo s otáčivým hledištěm existuje, ještě že naši předci něco takového vymysleli a v dnešní době zvítězil rozum a divadlo zůstalo. Byla jsem na představení Rusalky. Koníček s kočárem byl taky super. Tak ať dál máte plné hlediště a daří se.
Dana

Rusalka, 10. 8. 2015

Dobrý den, včera jsme se byli podívat na představení Rusalky v Českém Krumlově.  Trochu jsme se obávali, co nás čeká, protože na nové zpracování této krásné české pohádky  jsou rozporuplné názory. Byly jsme mile překvapeni, i když si myslíme, že na otáčivé hlediště, tak ojedinělé prostředí, se hodí spíše klasická romantická verze příběhu. Vzhledem k tomu, že  jsme podle plakátů předpokládali standardní obsazení, velkým a úžasným překvapením pro nás bylo, když se v roli Rusalky objevila paní Jana  Šrejma Kačírková! Jako vždy nás zcela okouzlila. Její neskutečný pěvecký i herecký projev byl dech beroucí. Paní Kačírková a občas princ byli jediní, kterým bylo rozumět. Mírné zklamání byla postava ježibaby, které jsme nerozuměli téměř nic  a  ani celkový projev nás nezaujal. Jinak ale děkujeme celému souboru JD za příjemný zážitek.
Eva Švehlová

Rusalka, 7. 8. 2015

Vážení,včera jsme byli na představení Rusalky. Byl to pro mne ohromný zážitek. Úžasná výprava,skvělí zpěváci. Musím přiznat že při některých obrazech mi až naskakovala husí kůže. Přiznám se, že na představení jsem šla se smíšenými pocity. Strachem po režijní touze cokoli klasického zmodernizovat a zároveň jsem doufala, že Rusalka zůstane tou dojemnou lyrickou pohádkou. Užila jsem si obojího. Zklamáním byl pro mne princ. Připadal mi spíš jak selský synek,trochu toporný,trochu přezrálý. Naprosto nepochopitelný a necitlivý mi přišel závěr u stolu. Škoda. Těšila jsem se na tu známou "třešničku na dortu", která je plná citu, lásky, smutku i něhy. Tady byla scéna spíš na škodu. Byla  nepravdivá. K vrcholnému zážitku by postačily uši. Jinak gratuluji celému souboru k výkonům. Otáčivé hlediště je pro divadlo naprosto úžasný terén. Jsem šťastná, že jsem ho mohla, sice v pokročilejším věku, sama zažít. Všem ho vřele doporučuji. Přeji hodně uměleckých úspěchů! 
Alena Králová

Rusalka, 6. 8. 2015

Úžasný zážitek! Překrásné představení, děkujeme!
Dagmar Mejtová

Rusalka, 25. 9. 2014

Dobrý den, viděla jsem zde představení Rusalkky asi před třemi lety a bylo nádherné. Protože v letošním roce prožívám docela těžké období, koupila mi dcera lístky na představení 25.7., abych si zvedla náladu. Krátce před představením jsme zjistily, že jde o nové nastudování v režii pana Heřmana, který již režíroval (úspěšně?) Rusalku i v ND. Naše obavy se zcela potvrdily, a přestože orchestr i zpěváci byli perfektní (zpěvákům bylo i velmi dobře rozumět), dojem z opery depresivní. Proč se tak nosí za každou cenu potlačit lyriku a krásno? A je to ještě romantická pohádka? Připadala jsem si jako ve filmu pro dospělé po 22.hod. Chápu, že vodní žínky mají v náplni práce utopení okouzlených mužů, ale každý i mírmě ovíněný muž by před těmito  třemi kreaturami raději prchnul do bezpečí. Ani samotný závěr mě nijak nedojal - smrtící objetí u stolu? Takže toto představení již nikdy!
Bohdanka Hoťová

Rusalka, 6. 8. 2014

Na představení Rusalky jsme se vydali až od Mělníka. Otáčivé hladiště a přírodní scenérie mají nenapodobitelnou atmosféru. Moderní zpracování mě překvapilo a nadchlo. Moderně ztvárněná postava čarodějnice pro nás byla perfektní. Zároveň nechyběly poetické prvky v podobě zahrady plné otevírajících se leknínů. Tanec na zámeckém plese byl plný energie a temperamentu. Zklamáním byla snad postava prince, která byla nevýrazná, toporná...  Poděkování všem, kteří nám umožnili tak krásný zážitek.
Naďa Černá

Rusalka, 4. 8. 2014

Vážení, na Rusalku jsem se moc těšila, viděla jsem ji mnohokrát, i  na otáčku, kde byla úžasná. Letošní provedení této pohádky pro mne bylo zklamáním. Výkony pěvců a celého souboru byly skvostné, ale výprava mne šokovala. Lektvary tam míchala jakási domina, z rusalek se staly děvky a v paláci se popíjelo mezi povalenými stoly rovnou z lahví. Nevidím opradu žádný důvod, proč do pohádky cpát sex a chlast. Jinak, opakuji, se zavřenýma očima zážitek.
Anna Marešová

Rusalka, 30. 7. 2014

Rusalka uvězněná v akváriu a zneužívaná tatíčkem Vodníkem jako Kristina Opolais v Bavorské státní opeře nebo Renée Fleming sedící na vrbičce a nyjící na měsíček v newyorské MET? Naštěstí nic takového. Vaše nejnovější krumlovská Rusalka zážitek o to větší, protože vlastně poeticko-surrealistický sen s kapkou metafyziky, ale úžasně respektující kouzelné prostředí zámecké zahrady. Myslím, že ideální tvar pro všechny, kteří Rusalku uvidí poprvé.
Markéta Fialová

Rusalka, 30. 7. 2014

Moje první Rusalka (naživo) v životě mne nadchla. Výkony zpěváků premiérového obsazení naprosto odpovídaly  pověsti, která provázela jejich účinkování na světových scénách – jednoduše nádhera. Oceňuji citlivé použití nových technologií, neotřelé kostýmy, výkony baletního souboru, ale  zejména odvahu režiséra, který změnil zaběhané pohádkové klišé, které  Rusalku tak často provází. Při děkovačce jsem napočítal 120 účinkujících včetně orchestrálních hráčů, což mi v době neustálého snižování a zmenšování většiny uměleckých souborů přijde i jako mimořádně udělané umělecké dílo. Myslím, že Rusalka v tomto podání může přitáhnout i novou generaci diváků, kterou často úplně klasické pojetí opery již nebaví.
Zdeněk Bílek

Rusalka, 30. 7. 2014

Dobrý den, navštívil jsem Rusalku na otáčivém a hledišti a byl jsem naprosto unesen. Rusalku mám rád a viděl jsem několik nastudování a musím říct, že tahle od pana Heřmana se mi líbila nejvíce. Nechápu příspěvky typu: Bylo to hrozné představení. Totální katastrofa. Ano, každý má svůj názor. Ale proto nejde říct, že je to hrozné představení. Chápu, když se někomu něco nelíbí - také se mi to někdy stává, ale proto to představení nepohaním. Mně osobně se představení líbilo, pěkný výklad - který nešel proti logice libreta, úžasné kostýmy paní Lenky Poláškové (málokdy se vidí na někom něco tak slušivého, a můžu říct, že je vidět skutečná práce - ne jen, že se něco vytáhlo z fundusu). Ještě k těm rusalkám, žínkám - jsou to bytosti, které nejsou hodné. Kdyby byly, tak asi neutancují například člověka k smrti. Chci pochválit celý inscenační tým za velmi zdařilé a kvalitní představení. Moc často se u nás nevidí inscenace kvalitní po všech stránkách.
Honza
starší >>


Přidejte svůj ohlas

Vážení návštěvníci webových stránek Jihočeského divadla, upozorňujeme, že anonymní ohlasy a ohlasy obsahující vulgarismy nebudou na našich stránkách zveřejňovány!

Vaše jméno    kontakt


Kontrola proti robotům: Součet 652 + 6 je:

Tímto, v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů, v platném znění, prohlašuji, že mi je alespoň 16 let a uděluji tak svůj souhlas se zpracováním uvedených údajů příspěvkové organizaci Jihočeské divadlo, se sídlem Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice, IČO: 00073482, za účelem zveřejnění vašeho ohlasu. Upozorňujeme, že anonymní ohlasy a ohlasy obsahující vulgarismy nebudou na našich stránkách zveřejňovány! Osobní údaje bude správce zpracovávat manuálně i automaticky přímo prostřednictvím svých zaměstnanců a dále prostřednictvím společnosti Marten & Louis, spol. s.r.o., IČO: 26016168, se sídlem Kostelní 942/46, České Budějovice. Osobní údaje předané tímto způsobem budou uloženy v databázi Jihočeského divadla maximálně po dobu 10 let od vložení a mohou být libovolně upravovány či smazány manuálně i automaticky, online či přes zaměstnance společnosti.  Odvolání souhlasu se zveřejněním či zpracováním poskytnutých dat lze online v této servisní sekci či e-mailem na osobniudaje@jihoceskedivadlo.cz.  V případě podezření na neoprávněné použití Vámi poskytnutých údajů máte právo předat podnět k šetření Úřadu pro ochranu osobních údajů. Více informací zde.

© 2002 - 2018 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů