Prodaná nevěsta

Bedřich Smetana

komická opera premiéra: 12. 10. 2018
Tweetněte nás!

Partnery inscenace jsou: Národní podnik Budějovický Budvar a Auta Borek.

Smetanova anekdota o nevěstě, kterou ženich prodá sám sobě, patří mezi nejúspěšnější komické opery. Byla zkomponována původně jako zpěvohra s mluvenými dialogy a sám skladatel ji označil jako „hračku“, kterou vnímal jako vítané rozptýlení od vážných oper. Přesto se nerodila snadno a Smetana svůj osobitý „národní styl“ cizeloval pečlivě a až čtvrtá verze opery se stala verzí finální. „Prodanka“, jak jsme si ji familiárně překřtili, už od doby svého vzniku před více než 150 lety symbolizovala příslovečnou českou hudebnost a smysl pro humor. Smetanovy veselohry však vedle komiky obsahují vždy i velkou dávku niterného citu a lyriky, srozumitelné snad každému, kdo chce tento jedinečný hudební dar přijmout a radovat se z něho. Prodaná nevěsta je nejen zakladatelským dílem národní české opery, ale také stále životnou, laskavou i trochu sebeironickou hudební komedií, stále atraktivní pro diváky napříč věkovým spektrem. Patří zaslouženě ke zlatému fondu české i světové opery. Na repertoár opery JD se vrací po více než dvaceti letech v hudebním nastudování Maria De Rose a režii mladého talentovaného režiséra Marka Mokoše. Roli Mařenky ztvární renomovaná sopranistka, rodačka z Vidova, Jana Šrejma Kačírková v alternaci s naší kmenovou sólistkou Kateřinou Špilauer Hájovskou.

Upozorňujeme diváky, že se v představení používá stroboskop.

Dokumenty
Plakát k představení
foto Jarmila Štuková, grafický design Marek Vácha
Z médií
Zakulturou.cz
16. 10. 2018
Scéna.cz
15. 10. 2018
Ceskatelevize.cz
14. 10. 2018
Rozhlas.cz
14. 10. 2018
Budejckadrbna.cz
13. 10. 2018
MF dnes
13. 10. 2018
Klasikaplus.cz
13. 10. 2018
Deník
12. 10. 2018
Deník.cz
12. 10. 18
Operaplus.cz
13. 10. 2018
Právo
24. 9. 2018
MF dnes
22. 9. 2018
 
Sbormistr Martin Veselý
Koncertní mistři Martin Červinka, Václav Žák
Hudební příprava Mikoláš Troup
Hudební příprava Martin Peschík
Asistent dirigenta Marek  Klimeš
Představení řídí Michaela Freudenschussová
Asistentka režie a nápověda Barbora Šanderová
Asistent choreografa Aleš Hanzlík

 
Středa
7. 11. 2018
19:00 DK Metropol České Budějovice obsazení rezervovatmoje abo
Sobota
8. 12. 2018
17:00 DK Metropol České Budějovice obsazení rezervovatmoje abo
Pondělí
17. 12. 2018
19:00 DK Metropol České Budějovice obsazení rezervovatmoje abo

Divadelní dílny

KDYŽ JI MILUJEŠ, TAK SI JI PRODEJ / Podaří se vám rozsoudit Jeníka s Kecalem? Jak to vlastně bylo s prodejem nevěsty? Hudebně-divadelní dílna, ve které se dozvíte více o Bedřichu Smetanovi, Prodané nevěstě a světě opery. Budete mít jedinečnou příležitost stát se na chvíli členy sboru opery Jihočeského divadla a společně si zazpívat s našimi sólisty. Půllitry s sebou! / lektoři: Tomáš Studený, šéf souboru opery JD, sólisté souboru opery JD Peter Malý a František Brantalík, klavírní doprovod Mikoláš Troup / pro 2. stupeň ZŠ a SŠ Více...
Z vašich ohlasů
Přidejte svůj ohlas

Prodaná nevěsta, 18. 10. 2018

Představení 13.10. 2018, na které jsem se moc těšila, ale takhle smutná jsem z divadla ještě nikdy neodcházela. Překousla jsem sponzora v prvním dějství a asociace na první Básníky a vinařské závody v představení Toman a lesní panna byla okamžitá. Ale opilecká scéna s potácivými postavami? To nebylo ani jihočesky veselé. Vadilo mi pojetí Mařenky i nevýrazný Kecal. Naproti tomu Jeník byl výborný. Druhé dějství jsem většinou proseděla se zavřenýma očima, abych nemusela koukat na nekoukatelné představení. Ale ani to moc nepomohlo. Při Rozmysli si, Mařenko, jsem oči s hrůzou otevřela, protože jsem nevěřila svým uším. Komedianti a Vašek v medvědí kůži už byl jen poslední hřebík. Veliké zklamání a nic na tom nezměnil ani závěrečný potlesk
Lenka lenkazakostelecka@seznam.cz


Přidejte svůj ohlas

Vážení návštěvníci webových stránek Jihočeského divadla, upozorňujeme, že anonymní ohlasy a ohlasy obsahující vulgarismy nebudou na našich stránkách zveřejňovány!

Vaše jméno    kontakt


Kontrola proti robotům: Součet 153 + 1 je:

Tímto, v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů, v platném znění, prohlašuji, že mi je alespoň 16 let a uděluji tak svůj souhlas se zpracováním uvedených údajů příspěvkové organizaci Jihočeské divadlo, se sídlem Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice, IČO: 00073482, za účelem zveřejnění vašeho ohlasu. Upozorňujeme, že anonymní ohlasy a ohlasy obsahující vulgarismy nebudou na našich stránkách zveřejňovány! Osobní údaje bude správce zpracovávat manuálně i automaticky přímo prostřednictvím svých zaměstnanců a dále prostřednictvím společnosti Marten & Louis, spol. s.r.o., IČO: 26016168, se sídlem Kostelní 942/46, České Budějovice. Osobní údaje předané tímto způsobem budou uloženy v databázi Jihočeského divadla maximálně po dobu 10 let od vložení a mohou být libovolně upravovány či smazány manuálně i automaticky, online či přes zaměstnance společnosti.  Odvolání souhlasu se zveřejněním či zpracováním poskytnutých dat lze online v této servisní sekci či e-mailem na osobniudaje@jihoceskedivadlo.cz.  V případě podezření na neoprávněné použití Vámi poskytnutých údajů máte právo předat podnět k šetření Úřadu pro ochranu osobních údajů. Více informací zde.

© 2002 - 2018 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů