Tosca - příběh lásky a krvavé vášně v JD

Tweetněte nás!
Původní Muchův plakát k Tosce S. Bernhardtové (1889)

Nenarodil jsem se pro hrdinské činy. Miluji duše, které cítí stejně jako my, které mají naděje a iluze, znají záblesky radosti a slzy smutku
/ Giacomo Puccini

foto: Radim Špilauer, design: Roman Hosnedl, Lenka Cimlová Ostrá

Dnes 5. 9. začíná operní soubor pod vedením Dominika Beneše, asistenta režiséra Jana Buriana, se zkouškami na Pucciniho slavnou operu Tosca.
Toto hudební drama, uvedené poprvé 14. ledna 1900 v římském Teatro Costanzi, je Pucciniho pátou operou. Vznikla do jisté míry z „protestu“ vůči tradiční italské opeře. Tosca není „čistě“ veristickou operou, neboť nezobrazuje jen určitý „příběh ze života“, tvořící páteř předchozí i následující Pucciniho opery, tedy Bohémy (1896) a Madame Butterfly (1904). Není ani operou historickou, ačkoli její děj je situován do Říma jednoho červnového dne a následující noci roku 1800. Vznikla na námět stejnojmenného slavného dramatu francouzského „Molièra 19. století“ Victoriena Sardoua. Sardouovu Toscu uvedla v roce 1889 v milánském Teatro dei Filodramatici tehdejší herecká superstar Sarah Bernhardtová. Puccini – ač nerozuměl francouzsky – okamžitě rozpoznal „operní“ účinnost hry a rozhodl se získat práva na zhudebnění.

Dějiště Pucciniho – stejně jako Sardouovy - Toscy je Řím, který na přelomu 18. a 19. století žil pod terorem policejního režimu prefekta Scarpii. Libretistům Illicovi a Giacosovi nešlo o vylíčení politických událostí, ale o vystižení příběhu s osudovou zápletkou lásky. Pucciniho hudba je „napadnutá“ invence, vytrysklá ze srdce, z přímo bláznivého zaujetí látkou, ale korigovaná chladnou rozvahou a instinktem geniálního divadelníka. Proto Tosca – spolu s Aidou a Carmen - patří k trojlístku dnes nejvíce uváděných světových oper.
Soubor opery Jihočeského divadla se k Tosce vrací ve své historii již popáté, tentokrát v koprodukci s operou Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde měla premiéru letošního 6. dubna. Autorem režijního pojetí, scény a kostýmů je plzeňský tým ve složení Jan Burian, Karel Glogr a Dana Haklová Svobodová. Nastudování sborových scén se v Jihočeském divadle ujal nový sbormistr opery JD Martin Veselý. V titulní úloze střídavě vystoupí hostující sopranistky Petra Šimková Alvarez a Ivana Veberová, jejího milence volnomyšlenkářského malíře Cavaradossiho, ztvární Rafael Alvarez a WeiLong Tao, jejich protivníka, policejní prefekta barona Scarpiu, vytvoří Alexandr Beň a Nikolaj Někrasov.
Tento nesmrtelný politicko erotický thiller, řečeno dnešním slovníkem, poprvé představíme na jevišti DK Metropol 27. září v 19.00 hodin pod taktovkou Martina Peschíka (rezervace vstupenek ZDE).


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů