Nová Carmen bez mantily

Tweetněte nás!

Na počátku byla „etnografická novela“ Carmen francouzského prozaika Prospera Mériméea, kterou si čtenáři poprvé přečetli v roce 1845. O 30 let poté, 3. března 1875, měla na scéně pařížského Théâtre de l´Opéra-Comique světovou premiéru stejnojmenná opera Georgese Bizeta. Ač ji publikum v sále přijalo zprvu překvapeno, poté zaraženo a nakonec zmateno, hudebním znalcům bylo jasné, že se zrodilo mistrovské dílo, zrcadlící hudební snahy celého 19. století. Ostatně P. I. Čajkovskij, který Carmen slyšel v Paříži na prosincové repríze téhož roku, jasnozřivě napsal: „Jsem přesvědčen, že Carmen bude za 10 let nejpopulárnější operou na celém světě.“ Ano, Bizetova Carmen – spolu s Pucciniho Toscou a Verdiho Aidou – je i po 140 letech od svého vzniku jedním z nejoblíbenějších hudebně-dramatických děl v celých dějinách opery. Ačkoli Mérimée situoval svou novelu do španělské Sevilly a jejího okolí, „vztahové obrazce“ jejích hrdinů – povýšeny hudbou – daly vzniknout úchvatnému úkazu bez časové vázanosti, novodobému mýtu, chcete-li. Příběh Carmen, vojáka, toreadora a venkovské dívky, je ve své podstatě určitě bezčasový i nadčasový. Důkazem toho je řada adaptací Carmen do jiných dramatických žánrů, za všechny jmenujme broadwayskou Carmen Jones a Ščedrinův balet. Původní Bizetova Carmen je vskutku „nadčasovou operou, kterou lze stále znovu vztahovat k přítomnosti, aniž by se tím porušovaly estetické zákony“, jak trefně říká slavný dirigent Wolfgang Sawallisch.

Carmen dnešního inscenačního týmu Jihočeského divadla ve složení Mario De Rose (hudební nastudování), Jana Kališová (režie), Jana Zbořilová & Agnieszka Pátá (scéna & kostýmy), bude proto inscenována onou příslovečnou „optikou přítomnosti“, jinak řečeno „bez mantil“. (Pro puntičkáře: mantila, krajkový závoj přes hlavu a prsa, je od konce 16. století součástí španělského národního kroje a po smrti královny Isabel v roce 1868 se přestala téměř nosit. Na přelomu 19. a 20. století byly mantily k vidění pouze při slavnostních událostech jako býčí zápasy, svatby a katolické svátky.)

Od vzniku samostatného operního souboru JD v roce 1959 se tato nejpopulárnější opera objevila na zdejších jevištích ve 4 inscenacích (1961, 1964, 1979 a 1990) a stala se i součástí operního repertoáru před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Všechny českobudějovické Carmen – Alena Havlicová, Dagmar Linhartová, Jindra Karezová, Eva Jarolímková a Jiřina Přívratská - až dosud zpívaly česky (v překladech Elišky Krásnohorské a Rudolfa Vonáska). Jejich dnešní následovatelky – vynikající německé a české mezzosopranistky Sandra Schwarzhaupt a Šárka Hrbáčková (a jejich partneři v úlohách Dona Josého a toreadora Escamilla, tenoristé Lázaro Calderón a WeiLong Tao a barytonisté Alexandr Beň či Svatopluk Sem) vystoupí poprvé ve francouzském originále. Diváci budou samozřejmě moci sledovat francouzský text libretistů H. Meilhaca a L. Halévyho na titulkovacím zařízení v překladu někdejšího dramaturga opery JD Jana Panenky. Od počátku ledna celý operní ansámbl pečlivě piluje francouzskou výslovnost při aranžovacích jevištních zkouškách v DK Metropol pod vedením režisérky Jany Kališové a choreografky Jaroslavy Leufenové.

Zkoušení je náročnější i o fakt, že generální hudební ředitel opery JD – poprvé v Českých Budějovicích – zvolil originální verzi Bizetovy Carmen, psanou v žánru opéra-comique, tedy opery, v níž jsou hudební čísla spojena mluvenými dialogy; až dosud se zde Carmen provozovala s přikomponovanými zpívanými recitativy Bizetova přítele, skladatele Guirauda. Přijměte tedy pozvání na nesmrtelný příběh o nezkrotné Cikánce, jejíž lásku nikdo nikdy nezíská natrvalo. Premiérová uvedení se chystají na pátek 21. února a na pondělí 24. února vždy v 19 hodin v DK Metropol. Rezervujte ZDE.

Skladatel opery G. BizetPrvní Carmen C. Galli MariéČeská Carmen E. DestinovéŠárka Hrbáčková Carmen 2014Sandra Schwaezhaupt Carmen 2014Režisérka J. Kališová předehrává CarmenP. Paleček tlumočí hlavním hrdinůmObnažená scéna ze 3. jednáníHlavní pár S. Schwarzhaupt a L. CalderónPlakát k představení / foto Robert Nowak, grafika Marek Vácha

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů