Hvězdná Rusalka před Otáčivým hledištěm

Tweetněte nás!

Slavnostní premiéry 17. a 18. července před Otáčivým hledištěm Český Krumlov v rámci Roku české hudby 2014. Dále uvádíme 19. - 26. 7. 2014 (rezervace vstupenek ZDE)

Opernímu souboru Jihočeského divadla připadla čest připravit před Otáčivým hledištěm v rámci Roku české hudby už 90. inscenaci v tomto unikátním scénickém prostoru. Bude jí Rusalka Antonína Dvořáka, skladatelův op. 114. Rusalka má před Otáčivým hledištěm už více než 55 let své domovského právo. Není jistě prázdným pojmem tvrzení, že tato Dvořákova úchvatná lyrická píseň o nesplnitelné touze nezazní nikde lépe než právě zde. Poprvé se před točnou a rokokovou Bellarií objevila už při III. ročníku tehdejšího Jihočeského divadelního festivalu v roce 1960, orchestr ještě seděl pod Bellarií a točna se nehýbala, přesto se Rusalka hrála i příští rok s obrovským úspěchem. S „otáčením“ se nová Rusalka vrátila do zámeckého parku už v roce 1963. V 70. a 80. letech měla opera před točnou čtvrt století pauzu, takže nová inscenace této opery se tu objevila až v polovině 90. let v režii Jany Kališové a pod taktovkou Petra Chromčáka a Milana Kaňáka mnoho sezón zdobila zdejší letní divadelní noci. Vystoupila v ní řada významných hostů – sopranistka Iva Dřízgová – Jirušová nebo tenorista Valentin Prolat. Další, v pořadí čtvrtá inscenace Rusalky byla dílem režiséra Josefa Průdka a dirigenta Martina Peschíka a od roku 2005 se s velkým úspěchem hrála řadu let. V rámci spolupráce s MHF Český Krumlov v ní vystoupila řada sólistů souboru Metropolitní opery v New Yorku, Toronto opera, San Francisco opera, Národního divadla Praha a Státní opera Praha včetně Evy Urbanové v titulní roli i Cizí kněžny. Současná pátá inscenace Rusalky je svého druhu unikátním „česko-slovenským projektem“. Pod taktovkou generálního hudebního ředitele opery JD Maria De Rose a v režii jednoho z nejpozoruhodnějších současných českých operních režisérů Jiřího Heřmana se tato nová Rusalka nepochybně znovu stane úchvatnou metaforou o smrtelnosti člověka a nesmrtelnosti přírody. Nejnovější kompletní nahrávka Dvořákovy Rusalky „pro svět“, uskutečněná na konci 90. let 20. století Sirem Charlesem Mackerrasem s Českou filharmonií a mezinárodním pěveckým obsazením, trvá bezmála 2 hodiny 45 minut. Skladatel už při vydání klavírního výtahu své opery v něm naznačil možné redukce, jež dirigent Mario De Rose respektuje. Spolu s dalšími, drobnějšími úpravami zohledňujícími plenérovou produkci opery, tak diváci Rusalku uslyší přibližně ve 2 hodinách a 20 minutách.

„V titulní úloze vystoupí sólistky opery Národního divadla v Praze Alžběta Poláčková a Maria Kobielska, roli Prince vytvoří přední čeští tenoristé Aleš Briscein a Aleš Voráček. Netradičně ve dvojroli Ježibaby a Cizí kněžny krumlovští diváci uvidí renomované slovenské pěvkyně Jolanu Fogašovou a Denisu Hamarovou. Ozdobou nové inscenace Rusalky se zajisté stane slovenský basista Štefan Kocán v postavě Vodníka. Tento pěvec má dnes už světové renomé – od roku 2009 pravidelně vystupuje v newyorské Metropolitní opeře v basových úlohách v operách Aida, Rigoletto, Trubadúr, Don Giovanni, Don Carlos a v Evropě je pravidelným hostem milánské La Scaly či Bavorské Státní opery v Mnichově. Jeho alternantem se stane další významný slovenský basista Ondrej Mráz.“, uvedl dramaturg František Řihout.
Nová Rusalka režiséra Jiřího Heřmana – který si sám navrhl i scénografické řešení, využívá nových jevištních technologií.


„Básník Vladimír Holan kdysi postuloval, že musíme popřít čas a milovat vždy to co je nemožné, neuskutečnitelné, i když mysl člověka stále nutí vymezit hranice toho, co je reálné. Možná, že právě to je mottem této krumlovské Rusalky“, dodává Řihout.

Dvořákova Rusalka v divadle s nejvyšším stropem na světě má vždy schopnost nejširšímu publiku znovu dokázat, že není jen výsostným uměleckým dílem, ale výrazným kulturním symbolem své země.

Rusalka / foto Michal SiroňRusalka / foto Michal SiroňRusalka / foto Michal SiroňRusalka / foto Michal SiroňRusalka / foto Michal SiroňRusalka / foto Michal SiroňRusalka / foto Michal SiroňRusalka / foto Michal SiroňRusalka / foto Michal SiroňRusalka / foto Michal Siroň

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů