Figarova PÁTÁ svatba v Jihočeském divadle

Tweetněte nás!
Plakát k představení

V sobotu 6. prosince uvede opera JD novou inscenaci Mozartovy opery Figarova svatba. Pod taktovkou Maria De Rose a v režii Josefa Průdka bude uvedena v pořadí už jeho pátá svatba v Jihočeském divadle.

V rolích svatebního páru se představí sólista Národního divadla v Praze Miloš Horák (v alternaci s Lukášem Bařákem) jako Figaro a Maria Bisso nebo Yukiko Šrejmová Kinjo jako Zuzanka, v roli hraběte Almavivy se budou střídat Alexandr Beň a Jiří Brückler, v roli hraběnky Almavivy Petra Perla Notová a Marie Fajtová a v roli Cherubína se vystřídají Šárka Hrbáčková a Kateřina Jalovcová.

Je málo oper, které mají tak bohatý a zamotaný děj jako právě Figarova svatba. Podtitul stejnojmenné Beaumarchaisovy předlohy „Bláznivý den“ trefně vystihuje jeho charakter. V této opeře o žárlivosti a lásce je Mozartem mistrovsky zpracována celá galerie postav a postaviček v čele s panským sluhou a vtipálkem Figarem, který se se svým děvčetem, komornou Zuzankou dokáže postavit libovůli a nenapravitelnému sukničkářství hraběte Almavivy.

Figarova svatba je osudově spojena s Prahou. Přestože se světová premiéra opery konala ve Vídni, teprve v Praze zažila svůj první skutečný triumf, díky němuž divadelní impresário Bondini u Mozarta objednal operu určenou speciálně pro Prahu - tou byl později proslavený Don Giovanni.

Režisérem této inscenace je Josef Průdek, jehož divadelní tvorbou se Mozartova Figarova svatba vine jako Ariadnina nit. Rolí Figara absolvoval HAMU a představil se v ní i v Jihočeském divadle v roce 1973. O dvanáct let později ji zde poprvé režíroval (a znovu si zazpíval Figara) a konečně v pražském Národním divadle ji jako režisér uvedl v roce 2002. Tato inscenace slaví úspěchy na jevišti "Mozartova" Stavovského divadla dodnes.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů