Stříbrný Kavalír

Tweetněte nás!

V živé paměti příznivců opery Jihočeského divadla je jistě divácká první cena, kterou na minulém festivalu Opera 2014 získala inscenace Verdiho Rigoletta režisérky Jany Kališové s Alexandrem Beňem a Janou Šrejmou Kačírkovou v hlavních rolích a s Mariem De Rose za dirigentským pultem.

„Zlatého“ Rigoletta při letošním festivalovém bienále vystřídal nyní „stříbrný“ Sedlák kavalír.

Cenu diváků za nejlepší inscenaci získalo Slezské divadlo Opava za inscenaci opery Leoše Janáčka Její pastorkyňa v režii Jany Andělové-Pletichové. Diváci o ceně rozhodují prostřednictvím ankety: na jednotlivých představeních měli možnost vyjádřit míru své spokojenosti na stupnici od jedné (nejhorší) do pěti (nejlepší). Průměrně hlasovalo 100 diváků.

Janáčkova Její pastorkyňa se stala divácky nejúspěšnější inscenací s průměrem 4,80; následovaly Pucciniho Bohéma v nastudování opery Slovenského národního divadla v Bratislavě v pohostinské režii slavného Petera Konwitschneho (průměr 4,65) a Mascagniho Sedlák kavalír / De Roseho Nyní a navždy v nastudování Jihočeského divadla České Budějovice v režii šéfa opery Miloslava Veselého (průměr rovněž 4,65). Jako třetí se umístila opera B. Martinů Voják a tanečnice v nastudování Divadla J. K. Tyla v Plzni (průměr 4,62).

Počítáme-li, že diváci dávali svůj hlas téměř dvěma desítkám inscenací v provedení 12 českých a slovenských operních domů, je letošní stříbro pro „Kavalíra“ nepochybně velkým úspěchem.

Tento operní dvojvečer  generálního hudebního ředitele M. De  Roseho v současné době již na repertoáru JD není,  ale fanoušci jeho dirigentského umění se mohou těšit z Mozartovy Figarovy svatby, Bizetovy Carmen a na jaře z Verdiho „veleopery“ Aida, která se do Budějovic vrací po půl století.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů