Osamělé večery Dory N. na Studiové scéně Na Půdě

Tweetněte nás!

Novinkou v repertoáru činohry je monodrama o životě slavné spisovatelky Boženy Němcové Osamělé večery Dory N. od české autorky Mileny Štráfeldové. V hlavní a jediné roli dcery Boženy Němcové se představí Jaroslava Červenková, režíruje Jana Kališová.

O naší nejslavnější spisovatelce Boženě Němcové a jejích láskách bylo napsáno mnoho, spekuluje se o jejím tajemném původu i jejím nešťastném manželství s o patnáct let starším Josefem Němcem. Osud její jediné dcery je naopak téměř neznámý.

Hra se odehrává roku 1912 v Jičíně. V jedné ze zdejších výstavných vil žije stárnoucí, opuštěná žena, dcera slavné spisovatelky. Dora Němcová byla odmalička samotářská, plachá, stydlivá dívka, nadosmrti zohyzděná jizvami po tuberkulóze mízních uzlin. Byla svědkem matčiných světlých chvil i jejích selhání. Zažila s ní její vzdor proti šosácké vlastenecké společnosti, její milenecké vztahy i její bídu, kdy jim doma vlhkem a zimou plesnivěla postel. Dora byla svědkem domácích hádek a bitek svých rodičů, a přitom pak dospěla k tomu, že „táta nakonec nebyl tak špatný, jak se o něm dnes říká.“ Přežila své tři bratry, z nejbližší spisovatelčiny rodiny zůstala poslední. U ní tak skončila i korespondence Boženy Němcové, která čítá přes 600 listů.

A jednoho dne večer, 50 let po matčině smrti, se slečna učitelka Theodora Wilhelma Rozálie Němcová těmito listy probírá…

Premiéra v pátek 13. března 2015 od 19.30 hodin na Studiové scéně Na Půdě, rezervace vstupenek ZDE.

Osamělé večery Dory N. / Jaroslava Červenková / foto Petr NeubertOsamělé večery Dory N. / Jaroslava Červenková / foto Petr NeubertOsamělé večery Dory N. / Jaroslava Červenková / foto Petr NeubertOsamělé večery Dory N. / Jaroslava Červenková / foto Petr NeubertOsamělé večery Dory N. / Jaroslava Červenková / foto Petr NeubertOsamělé večery Dory N. / Jaroslava Červenková / foto Petr NeubertOsamělé večery Dory N. / Jaroslava Červenková / foto Petr NeubertOsamělé večery Dory N. / Jaroslava Červenková / foto Petr Neubert

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů