Karel - táta vlasti - novinka Malého divadla

Tweetněte nás!

Ve středu 9. března 2016 uvede soubor Malého divadla k příležitosti sedmistého výročí narození Karla IV. premiéru autorské inscenace Petra Haška a Heleny Kebrtové Karel – táta vlasti.

Inscenace zavede diváky do doby vrcholné gotiky, ovšem cosi je na té gotice podivně současného. Například Karel. Malý kluk, vrstevník diváků (neboť inscenace je primárně určena kategorii 8+), který se díky své nezměrné fantazii a hravosti stane nejmocnějším mužem Evropy. Alespoň na čas.Inscenace kombinuje hru živých herců a loutek. Prostředí, kromě sklepení z kovové konstrukce a plátna, vytvářejí vkusné, stylově jednotné a barevně umírněné animace. Ty umožňují proměnu různorodých prostředí, nehmatatelných a prchavých, stejně jako lidské představy.K tvorbě konceptu byly inspirací nejen naše dějiny, ale také deskové hry různých typů, např. Talisman nebo Carcassonne. Inscenace pracuje s historickými reáliemi, ale přednější je obraz, který se skrze vzdálenou historii vyslovuje k dnešku a ukazuje, že na hlavě státu záleží. Cílem tedy není demytizovat osobnost Karla IV., ale představit ho jako vzor panovníka, kterému nechybí moudrost, laskavost, víra, štěstí a především vize. Vize, která se nedrží při zemi a sahá daleko, daleko za období jeho vlastní vlády. Odtud i podtitul inscenace: divadelní manuál pro vladaře. Jihočeské divadlo se touto inscenací chce připojit k dalším akcím pořádaným po celé republice v rámci výročí narození Karla IV.

Autory hry jsou Petr Hašek, umělecký šéf Malého divadla, a dramaturgyně Helena Kebrtová, která už v JD spolupracovala na úspěšných inscenacích Quijote! a Dalskabáty, hříšná ves. Scénu a kostýmy navrhla Jitka Nejedlá, animace připravila Marie Jarošová a hudbu pro představení složil a uspořádal herec Malého divadla Jan Vejražka. Z herců budou účinkovat Budlana Baldanova, Jan Hönig, Dana Chroustová, Denisa Posekaná, Lucie Škodová a Petr Šmíd.

Premiéra / 9. 3. 2016

Další termíny představení:
12. 3. / 16. 3.
14. 5. - k výročí 700 let narození Karla IV. (přesný den narození)

Rezervace vstupenek ZDE.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů