Příběh divoké Carmen znovu před Otáčivým hledištěm

Tweetněte nás!
Carmen / Otáčivé hlediště Český Krumlov / Lázaro Calderón, Yukiko Kinjo / foto Michal Siroň

Od 1. do 6. srpna 2016 zazní před otáčivým hledištěm v českokrumlovské zámecké zahradě jedna z nejoblíbenějších světových oper Carmen francouzského skladatele Georgese Bizeta v režii šéfky činohry Jihočeského divadla Jany Kališové a hudebním nastudování Maria De Rose

Carmen / Otáčivé hlediště Český Krumlov / Alexandr Beň, Šárka Hrbáčková / foto Michal Siroň

Knižní předloha Carmen, novela francouzského prozaika Prospera Meriméea, se do rukou čtenářům dostala poprvé v roce 1845. Stejnojmenná opera G. Bizeta měla na scéně pařížské Théâtre de l’Opéra-Comique premiéru o 30 let později – 3. března 1875. Divácké přijetí bylo spíše rozpačité, ale hudebním znalcům bylo jasné, že se zrodilo mistrovské dílo zachycující hudební snahy celého 19. století.  „Ačkoli Meriméé situoval svou novelu do španělské Sevilly či jejího okolí a zasadil ji do období kolem roku 1830, vztahy jejích hrdinů – povýšeny hudbou – daly vzniknout úchvatnému dílu bez časové vázanosti, novodobému mýtu. Příběh Carmen, vojáka, toreadora a venkovské dívky je ve své podstatě nadčasový. Carmen je operou, kterou lze stále znovu vztahovat k přítomnosti,“ podotýká dramaturg opery František Řihout.

Carmen / Otáčivé hlediště Český Krumlov / J. Falta, M. Horák, J. Horáková Levicová, A. Voráček / foto Michal Siroň

Pěvecké obsazení je mezinárodní. V titulní roli se představí pěvkyně Jana Horáková Levicová, sólistka opery Národního divadla v Praze, střídavě s mezzosopranistkou Šárkou Hrbáčkovou. Jako Don José opět vystoupí Portorikánec Lázaro Calderón. Jeho alternantem se stane Paolo Lardizzone, pro kterého to bude první zkušenost s Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Toreadora Escamilla ztvární barytonisté Alexandr Beň nebo Miloš Horák, Micaelu pak Japonka Yukiko Kinjo a Slovenka Petra Perla Nôtová.

Carmen / Otáčivé hlediště Český Krumlov / Lázaro Calderón, Jana Horáková Levicová / foto Michal Siroň

Opera Carmen je nastudována ve francouzském originále. Respektujeme Bizetův autograf, který kombinuje zpěvní čísla s mluvenými dialogy tak, jak bylo v žánru ópera-comique tehdy běžné. Před Otáčivým hledištěm tyto dialogy zazní v redukované režijní úpravě. Děj režisérka spolu s výtvarnicemi scény a kostýmů Janou Zbořilovou a Agnieszkou Pátou posunuly do Španělska v období občanské války, a proto se parkem namísto koní prohánějí originální historické automobily.

Rezervace vstupenek ZDE.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů