Baletní GALA #1 - špičkový tanec nejen na špičkách...

Tweetněte nás!

Již tento pátek 21. října 2016 od 19:00 hodin v DK Metropol budou mít možnost diváci na jihu Čech navštívit baletní večer, v rámci kterého se představí řada významných tanečních hostů z tuzemských i zahraničních divadel. Právě proto jsme zvolili k představení Baletní GALA #1 podtitul Špičkový balet nejen na špičkách

Slavnostní galavečer baletu Jihočeského divadla se koná u příležitosti nástupu nového uměleckého šéfa souboru Lukáše Slavického. Na této pozici působí již od července letošního roku.

Program večera Baletní GALA #1 bude ochutnávkou toho, jak by v příštích sezónách mohl repertoár baletního souboru vypadat. Je totiž i ukázkou díla choreografů, kteří v této sezóně pro soubor tvoří, stejně tak jako děl, která by se v budoucnu mohla na repertoáru souboru objevit,“ vysvětluje Lukáš Slavický. Slavický je sám špičkovým tanečníkem - dlouhodobě působil v prestižním angažmá Bavorského státního baletu v Mnichově jako první sólista. Již v uplynulé sezóně se s prostředím Jihočeského divadla a problematikou jeho baletního souboru pozvolna seznamoval, baletní repertoár pro následující sezónu je již plně v jeho kompetenci.

Na baletní galavečer přijali pozvání opravdu špičkoví tanečníci. Ze zahraničních hostů například Katherina Markovskaya a Adam Zvonař, sólisté Bavorského státního baletu. Diváci uvidí poprvé v Českých Budějovicích také Michala Krčmáře, prvního sólistu Finského národního baletu. Těšit se můžeme i na přední české umělce, mimo jiné například na Petra Zusku, který společně s Terezou Podařilovou zatančí svoji vlastní choreografii Route 50, která prvotně vznikla k významnému životnímu jubileu finského baletního mistra Juhani Teräsvuoriho. Ve Finsku měla svou světovou premiéru teprve v srpnu letošního roku, České Budějovice jsou druhým místem, kde ji bude Zuska s partnerkou tančit, a to v české premiéře. Dále uvidíme umělce z baletu Národních divadel v Praze a Brně, sólisty baletu Divadla J. K. Tyla v Plzni či sólisty Bohemia Baletu, souboru Taneční konzervatoře hlavního města Prahy.

Kromě těchto významných hostů se v rámci slavnostního večera představí soubor baletu Jihočeského divadla, a to nejen tancem, ale i vlastními choreografiemi. Z tanečních osobností Jihočeského divadla, jejichž choreografie uvidíme, můžeme jmenovat např. Zdeňka Mládka, Julie De Meulemeester, Bélu Kéri Nagye nebo Kairi Hayashidu.

Již řadu let neodmyslitelně patří k Jihočeskému divadlu i jeho baletní škola, která je zaměřena na výuku klasického baletu i moderního scénického tance. Pod vedením tanečního mistra Sergeje Škalikova se této náročné disciplině věnují tanečníci od předškolního po teenagerovský věk. I ty budou moci diváci vidět v rámci našeho Baletního GALA #1.

První baletní sezóna Lukáše Slavického v Jihočeském divadle, kterou otevírá právě tento galavečer, má jednotící téma „S vášní“. Měla by zrcadlit vášeň, se kterou se tanečníci a choreografové vrhají do nové práce, aby pro diváky připravili co nejkrásnější taneční zážitky. Věříme, že si tyto zážitky odnesou právě z Baletního GALA #1 a že se i taneční večery pod touto značkou setkají se stejným diváckým ohlasem, jako naše Utajené koncerty v režii operního souboru.

Účinkují:

Národní divadlo Praha:
Petr Zuska
Tereza Podařilová
Alexander Katsapov
Ondřej Vinklát
Jakub Rašek

Národní divadlo Brno:
Eriko Wakizono
Ivan Popov 

Divadlo J. K. Tyla Plzeň:
Jarmila Dycková

Finský národní balet:
Michal Krčmář 

Bavorský státní balet:
Adam Zvonař 

Estonský národní balet:
Madoka Sasaki 

Bohemia Balet:
Tereza Szentpéteryová
Ayano Nagamori
Zuzana Fikrová
Rosa Maria Pace
Gaetan Pires
Aleš Hanzlík
František Vlček 

Salzburger Landestheater:
Marián  Meszároš
Anna Yanchuk 

Dále se zúčastní:
Cyril Pierre
Daria Sukhorukova
Katherina Markovskaja  
Ilia Sarkisov
Momona Sakakibara 

Soubor baletu Jihočeského divadla:
Barbora Coufalová
Zdeněk Mládek
Emma Avelina Pérez Sequeda
Graziano Bongiovanni
Julie De Meulemeester
István Varga
Kairi Hayashida
Teegan Kollmann
Michael D´Ambrosio
Marie Vilettte
Carlos Roncero Montes
Sebastiano Mazzia
Gabrielle Abadie

21. 10. 2016 v DK Metropol - REZERVACE VSTUPENEK ZDE!


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů