Na Utajený koncert #4 jsme vás odvezli na letiště na Hosín

Tweetněte nás!

Už třikrát jsme vás na předchozí Utajené koncerty zavezli na místa, kam byste se normálně nepodívali. Tyto koncerty jsou kombinací klasické hudby a zábavy a konají se na zajímavých místech, která veřejnosti obvykle nejsou přístupná. První z nich se konal na základně Letecké záchranné služby v Plané u Českých Budějovic, druhý v depu Dopravního podniku města České Budějovice a třetí v bývalé slévárně Škoda, nyní výrobní hale společnosti 4Rail. I tentokrát jsme vás odvezli na atraktivní utajené místo - do Aeroklubu na letišti na Hosíně.

Program:

J. S. Bach / Air
I. Stravinskij / Pták Ohnivák
B. Martinů / Thunderbolt P-47
R. Wagner / Jízda valkýr
J. Sibelius / Labuť z Tuonely

a další...

Orchestr opery Jihočeského divadla
Hudební nastudování a dirigent / Mario De Rose
Moderuje Petr Meškán

„Je více věcí mezi nebem a zemí, o nichž se nám ani nezdá“ – to je parafráze slavné promluvy dánského prince k příteli Horatiovi ze závěru prvého dějství Shakespearova Hamleta. Slavný alžbětinec se v ní sice nezmiňuje, běží-li také o hudbu, ale pro dnešní večer, nazvaný Mezi nebem a zemí, to připusťme. A „přivítejme to jak’ zvláštnost“, o které se Hamlet předtím zmiňuje.
Čeká nás pestrý hudební výběr skladeb napříč třemi staletími. Všechny z nich ale mají v sobě zakódovánu zvláštní kinetičnost schopnou překonávat zemskou přitažlivost. Ať už nás „nebesky“ povznesou na duši jako melodie Bachovy, nebo přivedou k hluboké meditaci nad posmrtným životem jako zpěv Sibeliovy černé labutě na hladině podsvětního jezera finské krajiny mrtvých, Tuonely, či nám nechají pocítit, jaké to je letět střemhlav jako válečný stroj Thunderbolt P-47 Bohuslava Martinů, zběsile jako Wagnerovy bájné valkýry, a na vlastní uši i oči zažít pravý ohňostroj orchestrálních barev, který vykouzlí Stravinského pták Ohnivák…
Ano, hudba je zvláštní – má v sobě vždycky krásy, o nichž se filozofům (běžně) nezdá, ale chceme-li, můžeme se jich dotknout i bez filozofování. Navíc v bdělém stavu!
/ František Řihout

Zde najdete správné odpovědi na kvízové otázky.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů