Závěrečná zpráva z 1. ročníku divadelního festivalu „Na prahu,“

Tweetněte nás!
Na prahu 200612. – 14. 5. 2006 České Budějovice Pořadatelem 1. ročníku divadelního festivalu „Na prahu“ byl soubor loutkohry Jihočeského divadla. Cílem realizačního týmu bylo vytvořit festival, který se stane příležitostí pro setkání mladých umělců, kteří se nacházejí někde poblíž pomyslného prahu mezi amatérským, studentským, či školním divadlem na jedné straně a profesionálním divadlem na straně druhé.
Na prahu 2006Festival se uskutečnil v termínu 12. – 14. 5., tedy na „ledové muže.“ Tento termín nebyl zvolen náhodně. Podle lidových pranostik na „ledové muže” Pankráce, Serváce a Bonifáce naposledy napře své slábnoucí síly zima. Ve snaze napomoci jejímu konečnému přemožení a vítěznému vstupu léta do ulic, odehrála se více než polovina představení právě v ulicích a dvorech Českých Budějovic. Pankrác, Servác a Bonifác se staly ústředními postavičkami celého festivalu. Obyvatelé města se s nimi setkávali na plakátech, diváci festivalu osobně na jednotlivých představeních. Tito tři ledoví muži vyšli do ulic s celým průvodem v pátek v podvečer, aby odstranili z ulic poslední zbytky zimy – málé sněhuláčky – a tím oficiálně zahájili celý festival. Průvod čítal asi třicet lidí – chůdařů, herců, muzikantů a vzbudil značný zájem diváků. Po dlouhé době pracovali na společném projektu kamarádi, bývalí kolegové, souputníci – Divadlo Kvelb, Divadlo Mimotaurus a Malé divadlo (dnes již loutkohra Jihočeského divadla). Vzhledem k nejistému májovému počasí byly vytvořeny čtyři varianty hracích prostor. Počasí nám však celkem přálo a tak zůstalo pouze u třech.Piaristickému nám. v Českých Budějovicích dodalo v pátek večer tajuplnou atmosféru představení „Mezi nebem a zemí.“ Plánovaný „Aladin a kouzelná lampa“ se po několika dešťových přeháňkách přesunul v neděli odpoledne z pod kamenné žáby do Malého divadla. Sobotním představením poskytl útočiště „nově objevený“ prostor v Krajinské ul. v centru města. „Pohádky z Fimfrára,“ hit festivalu „Otesánek“ i „Živá voda“ se těšili příjemnému prostředí a zázemí dvoru v domě U Beránka. U Beránka, ohně a u soudku s pivem pokračoval festivalový mumraj dlouho do noci. Budova Malého divadla sloužila nejen jako jedna z mokrých variant, ale plánovaně se zde odehrálo školní představení určené především neslyšícím dětem „O dvanácti měsíčkách,“ dále pohybově silná inscenace „Tužba,“ a pohádka „O Smolíčkovi.“ V průběhu festivalu uplynulo čtyřicet let od doby, kdy v Malém divadle v Českých Budějovicích debutoval Josef Krofta inscenací „Tři veteráni.“ Proto byla čestným hostem festivalu „Perníková chaloupka“ v podání Divadla Drak a v režii Josefa Krofty.
Na prahu 20061. ročník divadelního festivalu „Na prahu“ vznikl za finanční podpory Magistrátu města České Budějovice a Státního fondu kultury České republiky. Mediálními partnery byla televize Gimi, rádio Faktor, Český Rozhlas a Jihočeské tiskárny. Svými produkty festival podpořili: Budějovický Budvar, Cape computer, umělecký ateliér U Beránka, 1. JVS, a. s. a Viko.Festivalu se zúčastnilo 8 divadel a divadelních spolků, bezmála 500 diváků shlédlo 9 představení a pouliční průvod. V rámci festivalu byla ve foyer Malého divadla instalována výstava „Fragmenty z tvorby Jaroslavy Žátkové.“

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů