V Malém divadle hrají o Lajce

Tweetněte nás!

Netradičně v úterý 28. listopadu 2017 uvede soubor Malého divadla svoji další premiéru sezóny 2017/18 s názvem LAJKA VZHŮRU LETÍ. Premiéra bude symbolicky přesně po 60 letech od legendární první cesty živého tvora do vesmíru. Autorskou inscenaci, kterou David Košťák napsal přímo pro soubor Malého divadla, režíruje Petr Hašek.

Dojemná story pro děti Lajka vzhůru letí se zaměří na příběh ikonické fenky optikou lidí, kteří byli při zrodu její „legendy“ přesně přes 60 lety – Lajka totiž vzlétla na oběžnou dráhu 3. 11. 1957. Přiblíží nejmladší generaci dobu, jež z lidí dělala loutky a z Lajky udělala oběť na oltář pýchy Sovětského svazu. Chce představit dobu „studené války“, ukáže, jak probíhal výzkum a jak vůbec došlo k tomuto přelomovému kroku.

Příběh Lajky je v našem pojetí především příběhem o ztrátě svobody. Nejen němé tváře, jež se neměla jak bránit, ale i lidí, kteří se na jejím vyslání do vesmíru podíleli. Mimo jiné je pro mě v inscenaci důležité téma zodpovědnosti. Zodpovědnosti, kterou máme za ostatní ve svém životě, ale i za své jednání,“ vysvětluje dramaturg a autor scénáře David Košťák, jenž s Jihočeským divadlem spolupracoval už na inscenaci Kazisvět a na muzikálu Kronikáři.

Režisér a umělecký šéf Malého divadla Petr Hašek slibuje netradiční divadelní zážitek, který z diváků udělá přímé účastníky celých vesmírných příprav: „Se scénografem Jánem Terebou jsme chtěli, aby se vše odehrávalo na dosah publika. Hranice mezi jevištěm a hledištěm tak tentokrát bude ještě tenčí než obvykle. Z diváků se stanou inženýři vesmírného programu, kteří Lajku provedou všemi testy, jenž povedou k jejímu vzestupu na oblohu. Je pro nás důležité zprostředkovat nejmladší generaci situaci, kdy se člověk nevědomky stává součástí něčeho, s jehož výsledkem nesouhlasí.“

Inscenace je v podstatě i dárkem pro herečku Denisu Posekanou, která letos slaví už 20 let v souboru Malého divadla. Ztvární roli ošetřovatelky Jeleny; ta byla vychovávána odmalička tak, aby byla co nejlepší soudružkou a řádně sloužila své vlasti. Když se stala součástí vesmírného programu, byla to pro ni tedy největší možná pocta. Brzy však zjistí, že režim, kterému tak věřila, je schopen mnohem větších obětí, než je sama ochotna připustit.

V dalších rolích se představí František Hnilička, Petr Hubík, Aleš Surma, Bartoloměj Veselý a Vjačeslav Zubkov.

Autorem scény a loutek je Ján Tereba, který z hlediště i jeviště udělal arénu tak, aby diváci byli ději co nejblíž. Hudbu k představení složil Ondřej Dědeček, tvořící pod názvem 6polnic.

Premiéra 28. 11. 2017 / další reprízy 18. 1., 19. 1. a 21. 1. 2018 - rezervace vstupenek ZDE.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů