S novou šéfkou činohry Martinou Schlegelovou

Tweetněte nás!

Martina Schlegelová (1981)
Vystudovala dramaturgii a režii činoherního divadla na pražské DAMU. Už od studií se zajímala o současnou dramatiku a nezávislou scénu, až v roce 2006 zakotvila jako umělecká šéfka v LETÍ, se kterým ji spojuje právě „vášeň pro nové hry“. Pro Divadlo LETÍ nastudovala přes dvacet scénických skic a více než deset inscenací. Dosud nejúspěšnější byla inscenace Olga (Horrory z Hrádečku), která loni získala či byla nominována na řadu prestižních cen. Podílela se i na mezinárodním projektu Proti lásce, proti pokroku, proti demokracii, který LETÍ uvedlo ve spolupráci s Centrem současného umění DOX.
Režírovala také v řadě dalších divadel, např. v Divadle J. K. Tyla v Plzni, ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, v brněnském HaDivadle či v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. V letech 2007 - 2017 působila na katedře teorie a kritiky na DAMU. Překládá z angličtiny, zejména současné britské dramatiky. Od roku 2013 se věnuje i rozhlasové režii.
Se souborem činohry JD nastudovala komedii P. G. Wodehouse Zavolejte Jeevese a grotesku Kati Martina McDonagha.
1. února 2018 se Martina Schlegelová stala novou šéfkou zdejší činohry.

 

Jak praví klasik: „V Budějovicích by chtěl žít každý“. 
Vzpomínáte si ještě na svou první návštěvu tohoto kouzelného města? Kdy jste se rozhodla, že sem přesídlíte?

Zrovna nedávno jsem vzpomínala, kdy to bylo. Muselo to být někdy v roce 2003, byla jsem pozvaná na promoci své blízké kamarádky. Ale v Jihočeském divadle jsem byla poprvé až na jaře 2014, přijela jsem se podívat na soubor, když jsem chystala obsazení své první inscenace Zavolejte Jeevese. No a o tom, že se sem přestěhuji, se rozhodlo v únoru 2017.

Činoherní soubor tvoří řada rozličných osobností, spolupracuje s mnoha režiséry, což často znemožňuje jednotící poetiku. Budete o ní usilovat a jaká témata považujete pro současnou dobu za zásadní? 
Já si nemyslím, že regionální divadlo má mít jednu režijní poetiku. Na to má uspokojit příliš mnoho různorodých skupin diváků. Ale divadla 21. století by především měla být otevřenými domy, které žijí v úzkém sepětí se svou komunitou a zároveň překračují lokální poměry, jsou prostě prorostlá směrem dovnitř města, ale zároveň natahují šlahouny k celé české divadelní scéně, i do zahraničí. A co se týče aktuálních témat, myslím, že je jich řada - dnes vzniká hodně her, které se zabývají environmentálními otázkami například. Nebo se snaží definovat naše hodnoty - co to vlastně dnes znamená být Čechem, Evropanem, občanem? Jaké jsou bolesti téhle společnosti. Proč například se tolik lidí nudí a jiným se zoufale nedostává čas? K čemu nás dovede fakt, že jsou bohatí stále bohatší a chudí stále chudší. A co mě osobně zajímá v poslední době, jsou sociální bubliny. Každý žijeme v té své a jednou za čas se vždycky podivíme, že kromě nás existují úplně jiné světy...

V opeře je běžná velká migrace hostujících sólistů, ale v činohře je spíše výjimkou. Jak se díváte na angažování hostujících herců?
Já myslím, že je čas od času velmi osvěžující pracovat s někým odjinud. Uzavřené soubory mají občas tendenci k ponorkové nemoci. Na druhou stranu dobře fungující domácí parta je základ. Lidé by si měli rozumět, měli by se inspirovat a doplňovat. 


Diváky by jistě zajímalo, o jakých režisérských osobnostech uvažujete v následujících sezónách? 
Následující sezóny jsou právě předmětem žhavých jednání, která bych nechtěla předčasně prozrazovat.

Prozradíte nám něco z osobního života, co neobsahuje váš krátký medailonek v úvodu? 
Jenže co by na mém osobním životě mohlo být zajímavého? Hodně pracuju, mám štěstí, že mě práce baví a dělám ji s lidmi, které mám ráda. Každou volnou chvilku věnuju rodině, kterou mám taky moc ráda. Cvičím jógu, nekouřím, nepiju, prostě celkově vzato - nic o čem by chtěl někdo číst. Lepší je zajít do divadla!


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů