Na slovíčko s režisérkou hudební komedie Don G Magdalenou Švecovou

Tweetněte nás!

Don G  / Mozart – Gazzaniga
hudební komedie
premiéra 4. května v Jihočeském divadle

Na slovíčko s režisérkou poslední operní premiéry sezóny 17/18 Magdalenou Švecovou.

Naše povídání vzniká ještě před Vaší premiérou Figarovy svatby, která je jubilejní dvacátou inscenací této Mozartovy komedie v pražském Národním divadle. Je Vám bližší sevillský lazebník nebo svůdník?
Figaro se žení, navíc z lásky! A to je to poslední, o co by Juan stál... Jsou to dva zcela odlišné typy, Figaro je po francouzsku vtipný, ironický, výřečný, ale jakkoliv ostrý, vždy dobromyslný. Juan zase bonviván, vyznávající život v plném rozlišení a konzumující plnými hrstmi vše, co lze zvát rozkoší. Ale abych odpověděla na Vaši otázku: jako žena bych se raději setkala s Figarem, na jevišti mne však Juan láká mnohem více.

Co by se stalo, kdyby se Mozart ve skutečnosti setkal s Gazzanigou? Mozarta není třeba operním milovníkům představovat, ale jaký byl vlastně Giuseppe Gazzaniga?
O panu Gazzanigovi obecně není mnoho známo.
Kdyby se spolu s Mozartem sešli, třeba by si zahráli čtyřručně na klavír, nebo by se ignorovali, nebo by si povídali italsky o počasí, probrali by Salieriho opery, ženy a císařský dvůr, nebo by se spolu jen tak procházeli... Co já vím?
Spíš by mne zajímalo, jaké by to bylo, kdyby se sešli všichni ti, kteří zpracovali Juanovské téma. Byl by to opravdu hodně velký stůl...

Hudba těchto dvou klasicistních velikánů zazní unikátně v jednom večeru, svorníkem je příběh nenapravitelného prostopášníka. Jak se bude příběh lišit od původních libretistů oper Don Giovanni, jimiž byli pánové Da Ponte a Bertati?
Především tím, že to nebude příběh. Záměrem je představit postavu Dona Juana z různých úhlů pohledu. V jednotlivých epizodách, které záměrně dějově nenavazují.

Do jaké míry vstoupí do děje představení největší činoherní představitel donjuanovského mýtu, velký Francouz Molière?
Molière na rozdíl od obou libretistů přidává Juanovi jeden povahový rys - pokrytectví. Moment, kdy se Juan „na oko“ polepší, aby svému zhýralému žití dal ještě pikantější podobu. Tak v tomto bodě se s ním protneme.

Kolik postav příběh Dona G odehraje? Které pěvce v nich uvidíme a v jakém prostředí se příběh bude odehrávat?
Tři Juani, tři obdivované krásky, věrný sluha Leporello a záhadný Komtur
se setkají v neurčitém prostoru, v jakémsi očistci nebo předpeklí. Prostor bude proměnlivý a živý, aby se jednotlivé kapitoly od sebe zřetelně odlišily. A možná budeme i cestovat v čase. Těšit se diváci mohou například na Jiřího Brücklera, Petera Malého, Kristýnu Vylíčilovou a další.

Diváky určitě zajímá, v jakém jazyce Don G zazní a jak byste charakterizovala žánr své inscenace?
Budeme hrát, mluvit i zpívat česky, tančit možná trochu španělsky. Žánr je poměrně nezařaditelný. Kdyby nešlo o klasickou hudbu, nazvala bych formu kabaretem. Ale v našem případně je přiléhavější název scénická koláž. Nadčasové téma, obrazy, drama, i špetka humoru. 

Podívejte se nyní na krátkou fotoreportáž Michala Sironě z právě probíhajících zkoušek. 

Don G / fotografie ze zkoušek / foto Michal SiroňDon G / fotografie ze zkoušek / foto Michal SiroňDon G / fotografie ze zkoušek / foto Michal SiroňDon G / fotografie ze zkoušek / foto Michal SiroňDon G / fotografie ze zkoušek / foto Michal SiroňDon G / fotografie ze zkoušek / foto Michal SiroňDon G / fotografie ze zkoušek / foto Michal SiroňDon G / fotografie ze zkoušek / foto Michal Siroň

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů