Známý svůdník Don G opět na prknech Jihočeského divadla

Tweetněte nás!

Premiérou hudební komedie Don G, která je variací na donchuánské téma, ukončí Jihočeské divadlo premiérovou řadu divadelní sezóny 2017/18. V režii Magdaleny Švecové a v hudebním nastudování Martina Peschíka představí sólisté a orchestr opery Jihočeského divadla netradiční divadelní formu, která je kombinací hudebního a činoherního žánru.

S donem Juanem se na hudební scéně setkáme ve druhé polovině 18. století výlučně ve formě opery buffa, jejíž tradice a formální schéma určují charakter vztahující se spíše k velké tragédii. Právě splynutí rysů tragédie a frašky znatelně podnítilo fantazii jak libretistů a skladatelů, tak i publika. Z doby po roce 1770 je známa celá řada oper o donu Giovannim, které se těšily mimořádné oblibě nejen v Itálii. Jen v roce 1787, kdy vznikl Mozartův Don Giovanni, jsou doložena tři další zhudebnění tohoto námětu, z nichž nejzajímavější a zdaleka nejúspěšnější složil právě Giuseppe Gazzaniga.

Na prknech Jihočeského divadla se mohli diváci setkat s milostnými dobrodružstvími známého svůdníka již osmkrát, poprvé v roce 1963 v operní inscenaci W. A. Mozarta. Následovala další čtyři operní, jedno baletní (1986 / Ch. W. Gluck)) a dvě činoherní 1972 a 2017 / J. B. Moliére) zpracování.

Spoluautory scénáře věnovaného tématu vzájemného dobývání a svádění mužů a žen jsou Magdalena Švecová, Tomáš Studený, Jan Šotkovský a Michal Stránský. V textu volně pracovali s řadou odkazů a drobných výpůjček od autorů napříč třemi staletími, což je však u tak věčného (a vděčného) tématu pochopitelné.

Jak uvádí jeden z autorů scénáře a zároveň autor činoherních dialogů Jan Šotkovský, je text inscenace Don G do značné míry cento, tedy text složený z jiných, již existujících textů. Platí to i pro činoherní dialogy Juana 1 a Donny D, které jsou dílem Jana Šotkovského. Ve zmíněných dialozích je rozpuštěno více zdrojů, z nichž je třeba výslovně jmenovat tři - prvním je Brechtova adaptace Molièrova Dona Juana (převzaty Elvířiny stížnosti na Juana, které jsou zde ovšem vloženy do úst Juanovi, který je cituje a paroduje zároveň), druhým je útlá novela Petera Handkeho Don Juan (ve vlastním podání) (převzat motiv a výrazy Juanovy zhrzenosti nad těhotenstvím jeho milenky). Úryvky z obou děl jsou ovšem upraveny a parafrázovány natolik, aby odpovídaly celkovému stylu těchto dialogů. Třetím zdrojem, z něhož je na jevišti citováno doslova, je pak esej Alberta Camuse Donchuánství v překladu Dagmar Steinové.

Zkušená operní režisérka Magdalena Švecová svou inscenací Don G na prknech Jihočeského divadla debutuje. Hudebního nastudování této netradičně pojaté komedie se ujal dirigent opery Jihočeského divadla Martin Peschík. Autorkou scény a kostýmů je výtvarnice Zuzana Přidalová, která poprvé spolupracovala s Jihočeským divadlem již v roce 2005 při inscenaci Žebrácké opery, v současné době mohou diváci její tvorbu vidět také v inscenaci opery Trubadúr. Scénografie je vytvářena výraznými svatebními kostýmy a jednoduchým mobiliářem, který pracuje s kinetikou jevištní točny. Známý písničkář Jaromír Nohavica je autorem vtipných zpěvních textů u hudebních čísel pocházejících z Mozartovy opery Don Giovanni aneb Potrestaný prostopášník premiérované v Praze v říjnu 1987 a Michal Stránský přebásnil hudební čísla z Gazzanigovy opery Don Giovanni aneb Kamenný host, která byla uvedena o osm měsíců dříve v Benátkách. V činoherních rolích lamače ženských srdcí Juana a upjaté psychiatričky Donny D, která pochopitelně prodělá během večera největší vývoj, se představí Jáchym Kučera a Kamila Janovičová. Pěveckých rolí Juanů se ujali barytonista Jiří Brückler a tenorista Peter Malý, v ženských rolích Donny A a Donny E hostují sopranistka Kristýna Vylíčilová a mezzosopranistka Šárka Hrbáčková. Zuzana Benešová ztvární komediální úlohu Zerliny, pětici mužských rolí doplní Josef Průdek jako Komtur i starý Don G a František Brantalík jako jeho sluha Leporello.

Premiéra 4. 5. 2018 v Jihočeském divadle v rámci divadelního festivalu Sonda, dále pak v nové sezóně 18/19.

Don G / Jáchym Kučera / foto Michal SiroňDon G / Peter Malý, Kristýna Vylíčilová / foto Michal SiroňDon G / Jiří Brückler, Josef Průdek / foto Michal SiroňDon G / Zuzana Benešová, Šárka Hrbáčková, Kristýna Vylíčilová / foto Michal SiroňDon G / Jáchym Kučera, Kamila Janovičová / foto Michal SiroňDon G / Kristýna Vylíčilová / foto Michal SiroňDon G / František Brantalík / foto Michal SiroňDon G / Zuzana Benešová / foto Michal SiroňDon G / Šárka Hrbáčková / foto Michal SiroňDon G / Zuzana Benešová / foto Michal SiroňDon G / Kamila Janovičová, Jáchym Kučera / foto Michal SiroňDon G / Kamila Janovičová, Jáchym Kučera / foto Michal SiroňDon G / Peter Malý, Jiří Brückler, Jáchym Kučera / foto Michal SiroňDon G. / Jiří Brückler, Peter Malý, Jáchym Kučera / foto Michal SiroňDon G / Kamila Janovičová / foto Michal SiroňDon G / Jáchym Kučera, Kamila Janovičová / foto Michal Siroň

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů